Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

Region. Odeszli od nas zbyt szybko…

Przed nami listopad. Miesiąc refleksji i zadumy oraz wspomnień o tych, którzy odeszli już na zawsze. Przed dniem Wszystkich Świętych warto powrócić do wspomnień związanych z tymi ludźmi. Nie pozwólmy, aby nasza pamięć o nich zanikła zbyt szybko.

8 grudnia 2022 r. zmarł śp. radca duchowny ks. Władysław Szulist, rezydent w parafii pw. św. Michała Archanioła w Lipuszu. Był historiografem, regionalistą oraz autorem wielu prac naukowych i publicystycznych. W tym roku obchodził roku obchodził 65-lecie swojej pracy pisarskiej i publicystycznej. Miał 86 lat.

15 grudnia 2022 r. z ogromną przykrością przyjęliśmy informacje o tragicznej śmierci Moniki Dejk-Ćwikły. Była wokalistką, autorką tekstów i basistką zespołu Obrasqi. Miała 33 lata.

22 grudnia 2022 r. na wieczną służbę odszedł dh Czesław Szwaba. Był wieloletnim prezesem jednostki w Pomieczyńskiej Hucie. Był członkiem tej OSP przez prawie sześćdziesiąt lat. W tym czasie włączył się w pozyskanie pierwszego samochodu, jakim był dostawczy Żuk. Był również jednym z inicjatorów wręczenia sztandaru, które miało miejsce w lipcu 2000 roku. Za swoje zasługi został odznaczony brązowym, srebrnym i złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Zmarł w wieku 91 lat.

21 lutego 2023 r. zmarła najstarsza mieszkanka Kiełpina, którą była Małgorzata Blok. Zamieszkiwała miejscowość od 1976 roku. Urodziła się 3 czerwca 1921 roku miejscowości Mydlita w gminie Czarna Dąbrówka w powiecie bytowskim, przeżyła okropieństwa II Wojny Światowej – w tym pobyt w obozie koncentracyjnym Stutthof. Miała 101 lat.

22 lutego 2023 r. zmarł ks. kanonik Roman Janczak. Był wieloletnim proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Baninie. Zmarł w 51. roku kapłaństwa, mając 77 lat.

26 lutego 2023 r. odszedł Jan Rekowski. W latach 1990-1994 sprawował funkcję wójta gminy Stężyca. Prowadził również firmę budowlaną realizują inwestycje dla trójmiejskich samorządów, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Odszedł mając zaledwie 67 lat.

8 marca 2023 r. zmarł Sylwester Szwichtenberg, długoletni sołtys sołectwa Rotembark w gminie Kościerzyna. Był cenionym społecznikiem i działaczem samorządowym. Funkcję sołtysa sprawował od 30 lat. Bardzo zaangażowany w sprawy mieszkańców, nigdy nikomu nie odmówił wsparcia. Miał 70 lat.

16 marca 2023 r. po długiej chorobie zmarła Beata Stoppa, twórczyni zespołu Rapsodia. Była osobą niezwykle utalentowaną, wrażliwą na piękno sztuki, która miłość do tańca zaszczepiła w sercach wielu młodych ludzi. Odeszła w wieku 60 lat.

18 kwietnia 2023 r. druhowie z OSP Wielki Klincz podzielili się smutną informacją o śmierci dha Stanisława Krefty. Był Wieloletnim Honorowym Prezesem jednostki. Swoją pomoc drugiemu człowiekowi także niósł, jako działacz lokalnej Jednostki Operacyjno Technicznej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkim Klinczu i Członek Rady Sołeckiej w Wielkim Klinczu. Odszedł mając 72 lata.

26 lipca 2023 r. odszedł Roman Apolinary Regliński. Był emerytowanym prawnikiem, kolekcjonerem, krajoznawcą i fotografem, specjalizującym się w tematyce związanej z rodzinnymi Kartuzami i Szwajcarią Kaszubską. Opublikował m.in. zbiór legend powiatów kartuskiego i kościerskiego. Był autorem licznych publikacji i przewodników o Kartuzach, które we wspaniały sposób prezentowały historię i uroki miasta. Odszedł w wieku 91 lat.

15 września 2023 r. w tragicznym wypadku odeszli druhowie z OSP Żukowo: dha Karolina Dargacz i dh Łukasz Dargacz. 21-letnia druhna Karolina i jej 24-letni kuzyn Łukasz zginęli na miejscu jadąc z pomocą do śmiertelnego wypadku w Małkowie. Oboje pochłonięci byli strażacką pasją, której bezgranicznie się oddawali.

6 października 2023 r. odeszła najstarsza mieszkanka gminy Kartuzy – Marta Meyer. Śp. Marta Meyer, z domu Miotk, urodziła się w 1918 roku. Od urodzenia związana była ze Starą Hutą. Tam spędziła dzieciństwo, młodość i jesień życia. 25 czerwca br. świętowała swoje 105. urodziny.

22 października 2023 r. w wypadku drogowym zginął Radosław Flisikowski. Był lekarzem, społecznikiem, patriotą, sportowcem, popularyzatorem zdrowego trybu życia. Radek był nie tylko znakomitym chirurgiem i urologiem, ale przede wszystkim dobrym człowiekiem, z sercem na dłoni dla pacjentów. Miał 48 lat.

Red.

Komentarze