Wokół nas Wybory parlamentarne

Region. Pomorska Konwencja Bezpartyjnych Samorządowców. „Chcemy przede wszystkim łączyć, a nie dzielić…”

W sobotę, 30 września w gdyńskiej Róży Wiatrów odbyła się Pomorska Konwencja Bezpartyjnych Samorządowców. Jej głównym celem było przedstawienie kandydatów ugrupowania do październikowych wyborów parlamentarnych oraz zaprezentowanie programu wyborczego.

Bezpartyjni Samorządowcy pojawili się na polskiej scenie w 2014 roku. Wtedy to kilku samorządowców z południa kraju weszło na dobre do polskiej polityki. Od tego czasu ruch rozwijał się systematycznie, obejmując coraz to dalsze regiony kraju. Dziś skupia nie tylko samorządowców: wójtów, burmistrzów, prezydentów, czy radnych, ale również przedsiębiorców, ludzi wolnych zawodów, wszystkich tych którym bliska jest idea „Łączyć, a nie dzielić Polaków”.

Historyczne wybory

Przed zarejestrowaniem list Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli poparcie 350 tys. Polaków, co pozwoliło im zarejestrować komitet ogólnopolski. 15 września br. podczas losowania numerów okazało się, że Bezpartyjni Samorządowcy wystartują z numerem 1. To bardzo dobra wiadomość, gdyż wielu z nas pamięta jak to w wyborach samorządowych w 2014 roku PSL mając nr 1 zdobył niespodziewanie dużą liczbę głosów.

Teraz stawiają dla siebie jasny cel – to przekroczenie 5% ustawowego progu wyborczego.   

Wierzą, że uda im się to zrobić, gdyż ich główne hasło „Normalna Polska” trafia do wyborców. Podkreślają, że chcą przede wszystkim łączyć Polaków, a nie dzielić. Bezpartyjni Samorządowcy uważają, że Polacy nie muszą być skazani na ciągłą kłótnię dwóch głównych partii politycznych, na ustawiczny spór na polskiej scenie politycznej.

Program Bezpartyjnych życzliwie przyjęty w regionie

W okręgu nr 26 tzw. kaszubskim, obejmującym powiat kościerski, kartuski, bytowski i chojnicki, Bezpartyjni Samorządowcy zebrali ponad 10,2 tys. głosów. To znaczący sukces jak na formację, która w tej części Pomorza zaczęła niedawno stawiać pierwsze kroki.

Bezpartyjni Samorządowcy mówią, że chcą budować Polskę, w której każdy z nas, bez względu na swoje poglądy, znajdzie swoje miejsce do godnego życia. Uważają, że konieczne są zmiany w parlamencie, potrzebna jest zmiana pokoleniowa. Stawiają na młodych, wykształconych, doświadczonych i energicznych samorządowców i przedsiębiorców oraz ekspertów w różnych dziedzinach.

Po pierwsze: POLITYKA PRORODZINNA

Jednym z kluczowych punktów programowych #BS! jest polityka prorodzinna. Podczas konwencji pogromowej mama i ekonomistka Natalia Kruczek przedstawiła wizję i rozwiązania w tym zakresie: „Prawdziwy rozwój kraju mierzy się uśmiechem dziecka i szczęściem rodziny. Jeśli dla rodziców dziecko jest przysłowiowym oczkiem w głowie, to również dla państwa polskiego dziecko i rodzice muszą nim być. Realnym problemem polskich rodzin z małymi dziećmi wciąż pozostaje deficyt opieki żłobkowej i przedszkolnej. Dlatego jedną z propozycji Bezpartyjnych Samorządowców jest skuteczne i bardzo konkretne wsparcie państwa w tworzeniu miejsc opieki nad nimi przy zakładach pracy, w których zatrudnieni są ich rodzice”.

Drugi postulat: BEZPŁATNA KOMUNIKACJA

Bezpłatna komunikacja miejska i regionalna usprawni przemieszczanie się mieszkańców. To także realne narzędzie do walki z korkami i smogiem. Bezpłatna komunikacja z sukcesami działa już w Kaliszu, w całym powiecie lubińskim, Bełchatowie czy Otwocku.

Po trzecie: GŁOS KOBIET

Kobiety w polityce to nie moda, ale niezbędne i wartościowe głosy. Ich obecność w polityce i życiu społecznym jest gwarancją skutecznych rozwiązań problemów współczesnego świata. Kobieca perspektywa i doświadczenie są kluczowe do budowania lepszego społeczeństwa. Nie ma demokracji bez kobiet w polityce.

PIT ZERO – wyższe wynagrodzenia dla wszystkich

PIT ZERO to rozwiązanie, które zostało już wprowadzone dla osób do 26. roku życia. Bezpartyjni chcą, aby było to rozwiązanie dla wszystkich. To też mniej biurokracji w urzędach skarbowych, ulga dla przedsiębiorców, bo łatwiej rozliczą finansowo swoich pracowników. PIT ZERO sprawi, że wynagrodzenia pracowników wzrosną od 15 do 20%. Ponadto Bezpartyjni postulują udział samorządów w dochodach z VAT-u. Przychody z VAT-u uzupełnią lukę w budżecie państwa w związku z wprowadzeniem powszechnego PIT ZERO.

Po piąte: ZDROWIE

Polacy zasługują na normalną, otwartą i kompleksową ochronę zdrowia. Zasługują, aby leczyli ich najlepsi lekarze w komfortowych warunkach, bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach. Dlatego Bezpartyjni podejmą zdecydowane działania na rzecz uzdrowienia służby zdrowia tak, aby publiczne pieniądze nie były marnotrawione. Chcą rozwiązać problem z długimi kolejkami do lekarzy pierwszego kontaktu.

Zmiany w EDUKACJI

Chcą „normalności w edukacji” – Bezpartyjni Samorządowcy od lat realizują ten postulat w ramach działań w samorządzie lokalnym, mają w tej dziedzinie doświadczenie. Program Bezpartyjnych Samorządowców w zakresie edukacji to: bezpłatne, zdrowe obiady dla każdego dziecka w szkole, Edukacyjny Bon Rozwojowy – 100 zł miesięcznie na każdego ucznia szkół podstawowych i średnich do wykorzystania na zajęcia edukacyjne i rozwijające, polepszenie warunków płacowych dla najbardziej efektywnych nauczycieli poprzez wprowadzenie Edukacyjnego Bonu Rozwojowego, dostępny psycholog w każdej szkole.

Łukasz Guzek, BS okręg 26 poz. 2, koordynator struktur

Od lewej Monika Różańska – okręg nr 26, poz. 4. Obok Łukasz Guzek – okręg nr 26, poz. 2. Oboje reprezentują Bezpartyjnych Samorządowców na Pomorzu.

Jesteśmy bardzo blisko celu. Jest nim przekroczenie 5% w skali kraju. Już zrobiliśmy to kiedyś w wyborach samorządowych, więc teraz też jesteśmy to w stanie zrobić. Coraz więcej ludzi nam ufa. Większość ludzi nie chce kłótni w Polsce. Chcemy, żeby nasze hasło „Normalna Polska” się sprawdziło. Pragniemy przede wszystkim łączyć, a nie dzielić.

Chcemy, aby komunikacja regionalna była bezpłatna, żeby studenci mogli dojeżdżać bezpłatnie na uczelnię, a dorośli do pracy. Chcemy, aby polski rolnik szczególnie był chroniony przez państwo.

Jesteśmy mocno zmobilizowani do tego, żeby uprościć podatki. Pragniemy odpowiedzieć na głosy przedsiębiorców, aby składka zdrowotna była obniżona oraz nie była opłacana wielokrotnie od każdego dochodu.

Uczestnicy sobotniej Konwencji Bezpartyjnych Samorządowców regionu pomorskiego.

Okręg Gdański

Okręg Gdyńsko-Słupski

Komentarze