Ogłoszeniu obostrzeń związanych z trzecią falą pandemii, towarzyszyły mocno podkreślane wymogi noszenia maseczek i zachowania dystansu. Zaznaczono, że w pilnowanie przestrzegania tych wymogów zostały włączone służby: Policja i Straż Miejska. W mediach popłynęły też informacje, że na przedsiębiorców, którzy nie będą przestrzegali obostrzeń będą nakładane surowe kary. Grożono nawet, że takiej firmie może być nakazany nawet zwrot pomocy, którą otrzymała w ramach tarczy rządowej.
Statystyki policji
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach wzięli do serca to zadanie. Jak poinformował nas st. asp. Piotr Gdaniec z KPP w Kartuzach, od 27 marca, kiedy to na cały kraj nałożono dodatkowe obostrzenia do 2 kwietnia, policjanci interweniowali 95 razy w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania ust i nosa. Mundurowi ukarali mandatami 87 osób, natomiast wobec czterech zastosowano pouczenia. Dodatkowo cztery osoby postanowiły odwołać się do sądu. Dodatkowo jak podkreśla, przedział mandatów waha się pomiędzy 20-500 zł. Policjanci z Komendy Powiatowej w Kościerzynie mogą pochwalić się jeszcze wyższymi wynikami. W okresie od 27 marca do 2 kwietnia odnotowali 200 wykroczeń. Kilkadziesiąt z nich zakończyło się nałożeniem mandatów, dwa wnioski skierowano do sądu, pozostałe przewinienia zakończyły się pouczeniami.
Odważne deklaracje
Mimo mocnych słów ze strony służb wiele firm ogłasza, że nie będzie zamykać swojej działalności. W rzeczywistości tylko nieliczni decydują się na taki czyn. W Kościerzynie głośno o decyzji właściciela zakładów fryzjerskich T.N.T. Barbers. Twierdzi on, że zamykanie firm to decyzja niezgodna z konstytucją, która gwarantuje wolność działalności gospodarczej.
Po drugiej stronie jest zapewnienie rzecznika kościerskiej policji st. asp. Piotra Kwidzińskiego, który twierdzi, że policjanci będą sprawdzać punkty usługowe i reagować na każde zgłoszenie od mieszkańców dotyczące łamania zasad reżimu sanitarnego. Do tematu będziemy powracać.
red.