Wokół nas

Region. Trend wzrostowy odzwierciedleniem gospodarki. Covid nie covid, milionerów przybywa

Trudna sytuacja związana z pandemią, nie zahamowała wzrostu liczebności osób, których roczny dochód przekracza 1 mln zł. Najbardziej operatywnych przedsiębiorców przybywa a branże jakie reprezentują to usługi, handel, transport, nieruchomości i budownictwo. Te gałęzie gospodarki niezmiennie od lat przyczyniają się do wzrostu zamożności mieszkańców.

Znacznie więcej osób które osiągnęły dochód przekraczający jeden milion złotych mieszka w powiecie kartuskim. Spowodowane jest to z pewnością dwukrotnie większą liczbą mieszkańców niż w powiecie kościerskim i większą liczbą przedsiębiorstw. Powiat kartuski, drugi po powiecie wejherowskim w liczbie mieszkańców w województwie pomorskim, od lat plasował się na trzecim miejscu liczby milionerów w województwie, po Gdańsku i Gdyni. W roku 2020 spadł jednak na pozycję piątą. Od 2017 roku przyrost liczby mieszkańców powiatu kartuskiego z dochodem przekraczającym milion złotych, kształtuje się na podobnym poziomie i wynosi jakieś 12-13 proc. rocznie. W 2017 r. było to 131 osób a rok później 162. Wtedy to najbogatszy kartuzianin wykazał przychód w wysokości 17,5 mln zł. Rok 2019 potwierdził trend wzrostowy i zamknął się  liczbą 191. milionerów, z których ten najbogatszy zarobił 20,9 mln zł. W roku 2020, mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią,  liczba milionerów w powiecie kartuskim wzrosła do 195, choć część mieszkańców powiatu kartuskiego prowadzi biznes poza powiatem, stąd łączna liczba kartuskich milionerów za ubiegły rok wynosi 212.  

Powiat kościerski odbił się w 2020 r.

Nieco inny trend obserwowany jest w powiecie kościerskim. W roku 2017 było tu 32. milionerów a rok później już 40. Ta sytuacja nie stanowiła jednak stałego trendu, gdyż już w roku 2019 liczba ta zmalała do 37. Paradoksalnie, trudny rok 2020 nie pogłębił zapaści w tym względzie, a wręcz odwrotnie. Liczba osób z dochodem przekraczającym milion złotych, gwałtownie wzrosła do liczby 54. Podobnie jak w przypadku powiatu kartuskiego, ogólna liczba milionerów z powiatu kościerskiego jest jednak większa i wynosi za roku ubiegły 61, gdyż część osób prowadzi działalność gospodarczą poza powiatem. Daje to siedemnaste miejsce w województwie pomorskim.

Czy liczba milionerów będzie się zwiększać?

Według raportu agencji Wealth-X, zbierającej dane o majątkach najbogatszych ludzi świata, w Polsce liczba milionerów do 2023 roku będzie rosła rocznie o ok. 10 proc. Tak duży wzrost liczby milionerów przypisywany jest intensywnemu rozwojowi sektora technologicznego. Warty podkreślenia jest fakt, że do tak wysokiego wyniku naszego kraju znacząco przyczynia się województwo pomorskie. W ubiegłym roku najbogatszy mieszkaniec Gdańska zadeklarował dochód w wysokości 167 mln zł. Najbogatsi to osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Najczęściej są to osoby w wieku 40-59 lat. Natomiast najmniej milionerów odnotowano w przedziale wiekowym 20-29 lat i powyżej 70 lat.

BM

Komentarze