OSP Powiat kartuski Powiat kościerski

Region. WFOŚiGW pomaga OSP. 2,7 mln zł na wsparcie OSP w 2022 roku

Wczoraj w gdańskiej siedzibie WFOŚiGW odbyła się konferencja, na której podsumowano kolejny nabór wniosków w ramach programu „Florek – wsparcie dla OSP”. Ogółem wpłynęło ich 187, a na ich realizację przeznaczona została kwota 1,7 mln zł. Chodzi tu przede wszystkim o środki indywidualnej ochrony, wyposażenie i drobny sprzęt. Kolejny nabór rozpocznie się pod koniec kwietnia.

Dzięki naborowi „Florek – wsparcie dla OSP” pomorskie Ochotnicze Straże Pożarne mogą otrzymać dofinansowanie na zakup profesjonalnego sprzętu i wyposażenia oraz środków ochrony indywidualnej strażaków, wykorzystywanych podczas akcji ratowniczych. To często drobne wyposażenie, ale niezwykle potrzebne podczas strażackich interwencji. Budżet pierwszego w tym roku naboru to 1,7 mln zł.

Na funkcjonujących w pomorskim sześćset jednostek OSP, wnioski złożyło 187. Zgłosiły zapotrzebowanie na 1 200 sztuk sprzętu: 120 par butów strażackich, 210 hełmów strażackich, 115 par rękawic specjalnych, 290 kompletów ubrań specjalnych i koszarowych, 280 węży ssawnych i tłocznych. A także na kominiarki strażackie, latarki, pilarki, pompy i prądnice, wentylatory oddymiające.

,,Florek’’ pomoże 32 jednostkom

Jak informuje Komenda Powiatowa PSP z powiatu kartuskiego wnioski złożyły jednostki OSP: Gołubie, Gowidlino, Skrzeszewo, Żukowo, Dzierżążno, Somonino, Kamienica Szlachecka, Miechucino, Chmielno, Stężyca, Łapalice, Przodkowo, Pomieczyno, Sulmin, Zawory, Mściszewice, Goręczyno, Egiertowo, Brodnica Górna i Prokowo.

Natomiast jak podaje asp. Mateusz Szmaglik z KP PSP w Kościerzynie z powiatu kościerskiego wnioski złożyły jednostki OSP: Wielki Klincz, Lipusz, Kościerzyna, Kłobuczyno, Karsin, Korne, Raduń, Łubiana, Liniewo, Wdzydze Tucholskie, Dziemiany oraz Wysin.

Znaczenie pomocy

– To kolejny rok, w którym „małe ojczyzny” zyskują środki finansowe na doposażenie w nowoczesny sprzęt ratowniczy. Lepsze wyposażenie to z kolei ograniczenie strat w środowisku oraz zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów, korzystających z atrakcji naszego regionu. Lokalnie to Straż Pożarna pierwsza podejmuje działania ratownicze- tłumaczył st. bryg. Piotr Socha, pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

,,Florek’’ na pewno będzie pomocny tym jednostkom, które miesiąc temu przekazały tego rodzaju sprzęt i wyposażenie na apel Komendanta Głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka, strażakom na Ukrainie. Już wtedy zachęcano je do udziału w akcji obiecując nowy sprzęt w ramach pomocy WFOŚiGW.

Podziękowania dla WFOŚiGW

Dofinansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych to dobra wiadomość nie tylko dla strażaków, ale także dla mieszkańców i turystów. Lepsze wyposażenie pomorskich druhów oznacza bowiem lepszą ochronę naszego zdrowia i życia oraz środowiska. Mówili o tym m.in. uczestniczący w konferencji Marcin Horała wiceminister infrastruktury i Szymon Gajda prezes WFOŚiGW.

-Ochotnicze straże pożarne zazwyczaj najszybciej pojawiają się na miejscu katastrofy czy awarii. Pierwsze podejmują akcję ratowniczą, w której liczy się dosłownie każda sekunda. Strażacy walczą ze skutkami pożarów, powodzi, huraganów, klęsk żywiołowych. Ważne jest, aby posiadały profesjonalny i niezawodny sprzęt. Strażacy każdego dnia troszczą się o nasze bezpieczeństwo, ale podczas działań w terenie nie zapominają też o środowisku. To dla nas bardzo istotne kwestie, doceniamy ich zaangażowanie – informuje S. Gajda.

Zadania w ramach naboru Florek – wsparcie dla OSP dofinansowane zostaną ze środków własnych WFOŚiGW w Gdańsku oraz udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”.

25 kwietnia 2022 roku WFOŚiGW w Gdańsku uruchomi kolejny nabór w ramach Florka. Jego budżet to 1 mln zł. Za to zaangażowanie Funduszu dziękował wiceminister M. Horała.

– Dziękuję za tę inicjatywę. Strażacy to zazwyczaj pierwsze osoby na miejscu zdarzenia. Udzielają pomocy, szybko reagują. Muszą posiadać niezawodny sprzęt. Ochotniczych straży pożarnych nie stać na profesjonalne i nowoczesne wyposażenie i tu z pomocą przychodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – mówił M. Horała.

Nad/opr.D. Tryzna

Fot. Nadesłane WFOŚiGW.

Komentarze