Inne Konkursy Kultura Powiat kartuski Powiat kościerski Sponsorowane

Region. XIII Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego i Konkurs Kulinarny „O Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego”.

Po raz kolejny w Oliwie spotkali się miłośnicy produktów kuchni regionalnej – tradycyjnej. Z jednej strony straganu producenci lokalnych przysmaków wykonywanych według tradycyjnych metod i receptur, z drugiej wszyscy chętni poznania smaków związanych z regionem. Tych drugich były tłumy.

Wśród wystawców i uczestników konkursu nasi wytwórcy produktu tradycyjnego.


Pomorskie Świeto Produktu Tradycyjnego to smakowita gratka dla każdego, kto lubi kuchnie regionalną. Na stoiskach kiermaszowych widać było przede wszystkim panie z Kół Gospodyń Wiejskich z całego Pomorza. To one najbardziej dbają o zachowanie tradycji i obyczajów związanych z przyrządzaniem tak orginalnych potraw jak: kiszki kaszubskiej, śledzia po kaszubsku, leberki czy ruchanek.


Gratka dla smakoszy dobrej kuchni.


Na ich stoiskach można było zakupić potrawę zarówno z ryb morskich jak i słodkowodnych, różne przetwory i przede wszystkim smakowite ciasta. Od sznëki z glancã po púlwerkúcha. Na stoiskach gospodarstw agroturystycznych i rolnych odwiedzający targi mogli nabyć najrózniejsze przetowy w słoikach: konfitury, dżemy, syropy, soki pochodzące z gospodarstw. Smakoszom produktów miesnych szeroką ofertę swojskich wyrobów zaprezentowały lokalne masarnie które specjalizują się w wyrobach wieprzowych.


Słyną one m.in. z czarnego salcesonu (blutka), boczku wieprzowego wędzonego, kaszanki po kaszubsku i szynki wieprzowej wędzonej. Jarmark to także okazja dla tych którzy szukają leczniczych właściwości produktów wytworzonych na bazie ziół i owoców i warzyw. Na stoickach można było kupić dynię po królewsku, brzad (suszone owoce), syrop z mniszka lekarskiego, syrop z pędów sosny, żurawinę ucieraną na surowo czy sok z kwiatu czarnego bzu.


Browary lokalne oferowały różne gatunki piw rzemieślniczych a małe firmy zajmujące się przetwórstwem nalewki i miody.


Konkurs „Pomorskie Smaki”


Konkurs kulinarny O Bursztynowy Laur jest finansowany ze środków UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W tym roku zostało zgłoszone do niego 12 potraw i aż 42 produkty. zgodnie z jego regulaminem komisje zakwalifikowały 6 potraw i 24 produkty. Te podzielone były na 4 grupy: pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, napoje i inne produkty.


– Z roku na rok rośnie poziom produktów zgłaszanych do konkursu powiedziałabym, że jest tu elita pomorskich produktów. Sięgają one nie tylko do dziedzictwo kulturowego regionu, ale także co jest budujące wykorzystują produkty lokalne, surowce rolnicze a więc są bardzo ściśle związane z regionem – mówiła Izabela Byszewska, przewodnicząca jednej z komisji konkursowej.


Aż dwie komisje


W kategorii: potrawa, przewodniczącą komisji konkursowej była przedstawicielka Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego – Grażyna Kurpińska. Ponadto w komisji zasiadali: członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski i szef kuchni Sławomir Miotk. Z kolei w kategorii: produkt, przewodniczącą komisji była prezes zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Izabela Byszewska a w składzie komisji zasiedli: Irena Sommer z Politechniuki Gdańskiej i Krystyna Weiher-Sitkiewicz z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zachwytu nad wysiłkiem konkursowiczów nie kryła przewodnicząca komisji konkursowej w kategorii: produkt – Grażyna Kurpińska.


– Niezmiernie miłym i ciekawym doswiadczeniem było smakowanie wszystkich dań, które zostały zaprezentowane. Bardzo trudno nam było podjąć decyzję, która potrawa jest lepsza od innej, bo wszystkie były znakomite i wszystkie spełniały trzy warunki – powiedziała przewodnicząca G. Kurpińska. To znaczy przepis który opierał się na tradycyjnej kuchni regionalnej oraz uzycie produktow pochodzących z danego regionu. Dodatkowym atutem było to, że niektóre potrawy można już kupić w słoikach czy innych opakowaniach – dodała G. Kurpińska


W kategorii potrawy


Zajazd Borkowa Ciotka wystawił szczupaka faszerowanego. Koło Gospodyń Wiejskich w Leśnie przygotowało Frekase – Kura w potrawce po kaszubsku. Kafe Be Coffee&Bistro z potrawą Konigsberger Klopse czyli Klops Królewiecki. A Duszone Gęsie Żołądki z warzywami i kaszą przygotowała Gospoda Swołowo. Zwycięzcą w tej kategorii zostało rodzeństwo prowadzące Kafe Be Coffee&Bistro.


Laureaci w kategorii-produkt pochodzenia zwierzęcego W kategorii produkt – pochodzenia zwierzęcego Marian Cieśliński przygotował Wędzonkę Wołowa Dojrzewająca z Kociewia. Pasieka Stacjonarna Jan Freda wystąpiła z Tradycyjnym Miodem Pszczólkowskim. Ekologiczne Gospodarstwo Pszczelarskie EKO-BARĆ 1954 z produktem Miód Lipowy z Biernatki. Mleczarnia Skarszewy sp.z.o.o wystawiła Ser Werderkase. Gospodarstwo Rolne Lipowa Dolina Kaszuby pochwaliła się Serem Kozim z Lipowej Doliny. Zrębny Ser Krepkowati to produkt którym zaprezentowała się Fundacja Wspólnoty Burego Misia. Gospoda Swołowo prezentowała Półgęsek (Pierśnik). OSM Nowy Dwór Gdański z Mlekiem Blisko od krowy. Zwycięzcą w tej kategorii została Mleczarnia Skarszewy.


Najlepsi w kategorii produkt pochodzenia roślinnego


W kategorii produkt-pochodzenia roślinnego Gospodarstwo Agroturystyczne u Gieni przygotowało Amoniaczki – ciasteczka na niedzielę. Fungapol sp.z.o.o. sp.k. z Zupą podgrzybkową. Gospodarstwo Agroturystyczne Lawendowa Osada wystawiła Syrop lawendowy. Elżbieta Gornowicz z Wiejską Kociewską Drożdżówką Kiszoną. Teresa Kropidłowska pochwaliła się Rydzami marynowanymi z Borów Tucholskich. Pracowania wypieków Magdalena Kuczyńska przygotowała Chleb długo fermentujący pszenny. Główną nagrodę w tej kategorii zdobyła Magdalena Kuczyńska.


Zwycięzcy w kategorii produktów innych


W kategorii produkt –kategoria inne Gospodarstwo Rolne Rakowiec Elżbieta i Ryszard Szczukowscy wystawili Powiślańską śliwkę w occie. Koło Gospodyń Wiejskich Rakocin zaprezentowało Pierogi z podagrycznikiem . Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich w Paczewie wystawiło Śledzia marynowanego w oleju z cebulą i żurawiną. Sopocki Młyn Domowe Przetwory z Zylcem – galaretka z nóżek. A Restauracja Gryfon przygotowała szproty w oleju. Dyplom najlepszego produktu zdobyli Państwo Elżbieta i Ryszard Szczukowscy.


Najlepsi w napojach


W kategorii napoje Browar PG4 wystawił Jopenbier . Bytów Browar Kaszubski przygotował Brauerei L.Herr Butow, Szlakiem Bytów Polisj Pa. Zakład produkcji spożywczej Stefan Skwierawski zaprezentował Likier Jajeczny(Advocat). W kategorii napoje zwycięzcą został Browar PG4.
Swoistego podsumowania konkursu dokonał członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski.


– Jestem najedzony ale szczęśliwy. Potrawy były naprawdę wyśmienite i wszystkie zasługują na nagrody. Powiem więcej. Nie pamiętam, kiedy takie wspaniałe potrawy miałem w ustach. Każda była inna, każda inaczej smakowała, ale w ocenie każda była wyśmienita – powiedział członek zarządu SWP J. Sarnowski.

-Życzyłbym sobie, żeby w każdej restauracji, w taki sposób być potraktowanym. Sam wystrój tych potraw, prezentacja, podanie, były bardzo eleganckie. Myślę, że taka promocja produktów regionalnych i lokalnych spełniła swoje zadanie z nawiązką – dodał J. Sarnowski.
Uczestnicy finału jako nagrodę otrzymali 400 zł a zdobywcy pierwszych miejsc 1 tys. zł.


Nominacje do Perły 2019


Laureaci konkursów, którzy w Gdańsku uzyskali „Laur Marszałka”, automatycznie nominowani są do nagrody „Perła 2019”. Jednak komisje konkursowe uznały, że na nominację do nagrody „Perła 2019” zasługują też inne produkty i potrawy, które nie znalazły się w gronie laureatów konkursu przeprowadzanego w Gdańsku. W związku z czym komisja nominowała jeszcze producentów regionalnych produktów, którzy jej zdaniem także spełniają wysokie kryteria konkursu. I tak nominowana została Pasieka Stacjonarna Jana Fredy. Ponadto nominowano Gospodarstwo Rolne „Lipowa Dolina” oraz Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Nowym Dworze Gdańskim. Kolejną nominację uzyskała restauracja „Gryfon” z Jastarni oraz Zakład Produkcji Spożywczej Stefana Skwierawskiego a także Elżbieta Gornowicz.


Finał ogólnokrajowego konkursu „Smaki Regionów” odbędzie się jak co roku, na Targach w Poznaniu.


Dariusz Tryzna

Komentarze