Gmina Sierakowice Szkolnictwo

Sierakowice. PO WER „Europa dla Zawodowców. Zawodowcy dla Europy”. Uczniowie ZSP podsumowali staż

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach odbyło się w czwartek uroczyste podsumowanie projektu pn. PO WER „Europa dla Zawodowców. Zawodowcy dla Europy” , w ramach którego dwudziestu uczniów wyjechało do Andaluzji na staż. W Maladze zdobywali doświadczenie i nowe umiejętności. 

Celem projektu było m.in. wykształcenie samodzielnego, pewnego siebie Europejczyka – ucznia, komunikatywnego, otwartego na ludzi i świat, konkurencyjnego na rynku pracy dzięki zdobyciu nowych umiejętności. Uczniowie ZSP w Sierakowicach mieli zdobywać te umiejętności na stażu w Maladze, na który mieli wyjechać 1. marca ubiegłego roku. Był to akurat czas, kiedy wskaźnik zachorowań na Covid-19 w całej Europie zaczęły gwałtownie rosnąć. Dyrektor szkoły Grzegorz Machola stanął przed trudnym wyzwaniem. Nie mógł skorzystać z wcześniejszego doświadczenia innych placówek, gdyż żadna z nich w naszym regionie, nie znalazła się wcześniej w takiej sytuacji.

Rozterki dyrektora

– Ostatniego dnia przed wyjazdem musiałem podjąć decyzję odwołującą ten wyjazd, gdyż nie chciałem narażać młodzieży na niebezpieczeństwo – powiedział G. Machola.

Ostatecznie wyjazd doszedł do skutku, ale dopiero w czerwcu tego roku i był wielkim sukcesem wszystkich osób zaangażowanych w projekt.

Jak sam mówi projekt był wyjątkowy, gdyż trzeba było go zakończyć w późniejszym czasie. Część finansów udało się odzyskać, części nie. Ostatecznie w wyniku zaangażowania wielu osób staż ten doszedł do skutku, bez jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu uczniów. Wszyscy wyjechali i wszyscy wrócili zdrowi i zadowoleni.

Podsumowanie stażu

Podczas uroczystego podsumowania wręczano uczniom świadectwa stażu. Satysfakcji z osiągnięć szkoły nie krył też obecny na podsumowaniu zastępca wójta Zbigniew Fularczyk.

– Cieszę się, że jesteście otwarci na Europę i nie zamykacie się w swoim środowisku. Europa jest naszym wspólnym domem i wspólnym miejscem na Ziemi. Szanujmy się, bądźmy tolerancyjni i nie zamykajmy się we własnym gronie – powiedział Z. Fularczyk.

Spośród zaproszonych na uroczystość dyrektorów szkół ponadpodstawowych z powiatu, wypowiedział się Kazimierz Klas dyr. ZSP w Przodkowie.

– Warto Europę oglądać od wewnątrz, a nie od zewnątrz. To najlepszy sposób na poznanie innych ludzi. Ja zawsze mówię mojej młodzieży: „Zobacz, że oni się niczym nie różnią od Ciebie! Może język jest inny, może kultura, ale wartości uniwersalne macie takie same” – dodał dyrektor PZS w Przodkowie – wskazywał K. Klas

Podziękowania

W czasie podsumowania przyszedł też czas na podziękowania. Głos zabrały uczennice uczestniczących w projekcie. Kilka z nich po kolei odczytywały podziękowania kierowane do poszczególnych osób.

„Przede wszystkim ogromne podziękowania należą się panu dyrektorowi. Dziękujemy za tak niewyobrażalną szansę uczestnictwa w projekcie. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za taką możliwość oraz zaufanie. Szczególne podziękowania należą się koordynatorce projektu Agnieszce Kazimierczak, za to, że mogliśmy uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu jak staż zagraniczny. Zdobyte doświadczenie i niezapomniane wrażenia pozostaną z nami na zawsze. Dziękujemy pani kierownik szkolenia praktycznego Katarzynie Cyman za przygotowanie i realizację wyjazdu” – to tylko część wygłoszonych podziękowań.  Wyrazy wdzięczności trafiły także do m.in. wicedyrektora szkoły Artura Hewelta i głównej księgowej placówki Anny Roszkowskiej.

Na zakończenie, dla wszystkich zaproszonych gości czekały obficie zastawione stoły i nie był to zamówiony catering, lecz kulinaria przyrządzone przez uczniów tej szkoły, będące m.in. efektem stażu w Hiszpanii. `

BM

Podsumowanie projektu w/g Grzegorza Macholi – dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach: 

Wyjazd na miesiąc za granicę i kształtowanie umiejętności zawodowych był ważnym wydarzeniem w waszym życiu. Przecież jechaliście trochę niepewni, nie mieliście świadomości jak tam będzie i czego się nauczycie. Najważniejsze jest to, że nauczyliście się wielu rzeczy, nie tylko tych zawodowych, jako kucharze, jako pracownicy agrobiznesu czy jako ekonomiści. Ale także kształtowaliście język obcy, umiejętność współpracy w grupie, odnalezienia się w innej sytuacji życiowej niż wtedy, gdy na co dzień mieszkaliście w swoich domach i chodziliście do szkoły. Byliście miesiąc bez rodziców. W efekcie w moich oczach staliście się bardziej odważni i bardziej dojrzali jako przyszli pracownicy. To jest wasze doświadczenie, którego nikt wam nie zabierze.  Jest już rozpisany kolejny projekt który będziemy realizować i już was do niego zapraszam. A wam drogie koordynatorki projektu i rodzicom dziękuję za to, że to dzieło, mimo niesprzyjających warunków, mogliśmy dokończyć.

Wspomnienie uczniów ZSP w Sierakowicach z wyjazdu na staż do Hiszpanii.

Pierwszego dnia poznaliśmy Malagę, miasto położone w malowniczej Andaluzji na wybrzeżu Costa del Sol. W niedzielę udaliśmy się do Katedry w Maladze na Mszę Świętą, gdzie później uczestniczyliśmy w niej w każdą niedzielę naszego pobytu. Poznaliśmy miasto Ronda składające się z dwóch dzielnic, po obu stronach wąwozu rzeki Guadalevin. To niewielkie miasteczko jest jednym z najstarszych w całej Hiszpanii. Bezpośrednio w nim oraz jego okolicach znaleźć można ślady wielu cywilizacji: od prehistorycznych, przez starożytne i średniowieczne, aż po zabytki związane ze współczesną, chrześcijańską kulturą kraju. Malagę poznaliśmy bardzo dobrze. Spacerowaliśmy Playa De La Malagueta, wchodziliśmy kilka razy na górę Alcazaba. Odwiedziliśmy kilka muzeów, m.in. Museo de Málaga, Museo Picasso, Roman Theatre, zamek Castillo de Gibralfaro i katedrę La Manquita.  

Nowe kompetencje i umiejętności

Staż zagraniczny pozwolił nam zapoznać się z kulturą kraju, przełamać barierę językową, a przede wszystkim nabyć kompetencje, uzyskać certyfikaty, referencje od pracodawcy, co jest pożądane na europejskim rynku pracy. Ponadto wprowadził nas w dorosłe życie, staliśmy się z pewnością bardziej zorganizowani i samodzielni. Na długo w naszej pamięci pozostaną wspaniałe plaże, kultury flamenco, uwielbienia dla piłki nożnej i długich, słonecznych dni.

Komentarze