Gmina Żukowo OSP Wideo Wokół nas

Leźno. Jubileusz miejscowej OSP. Od przyzakładowej po KSRG. 70 lat służby mieszkańcom

Jak przystało na tak piękny jubileusz, była msza święta, przemarsz i uroczysty apel przed strażnicą. Druhowie otrzymali honory, podziękowania i prezenty od gości, wśród których był nawet Komendant Pomorski PSP i wicewojewoda. Jubileusz był świętem dla całej społeczności Leźna.

Mszę świętą w podziękowaniu za Bożą Opiekę nad członkami jednostki odprawił proboszcz miejscowej parafii ks. Robert Jahns. Uczestniczyli w niej nie tylko członkowie OSP Leźno, ich najbliżsi, ale również delegacje z innych jednostek gminy. Następnie przemaszerowano pod strażnicę, gdzie odbył się uroczysty apel. Gośćmi specjalnymi druhów byli nadbryg. Piotr Socha, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej i wicewojewoda Aleksander Jankowski. Samorząd gminy reprezentował burmistrz Wojciech Kankowski, wiceprzewodniczący rady Grzegorz Tokarski i inni radni. Obecny był mł. bryg. Paweł Gil, Komendant Powiatowej PSP. Związek Gminny OSP reprezentowali: obecny prezes dh Waldemar Dampc i były – dh Zygmunt Pituła. W uroczystości wzięli też udział Arkadiusz Domaros, dyrektor miejscowej szkoły i sołtys Leźna Grzegorz Rek.

Uhonorowali druhów

Historię jednostki przybliżył jej obecny naczelnik dh Mariusz Szulc. Jednostka powstała w 1953 roku jako straż przyzakładowa w miejscowym PGR. Strażnicą była drewniana szopa. Dziś OSP Leźno należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dysponuje odpowiednim taborem samochodowym i nowoczesnym wyposażeniem. Liczy 57 druhów czynnych i ma drużynę MDP liczącą 8 członków. Z roku na rok jednostka bierze udział w coraz większej ilości interwencji. W 2020 roku było ich 50, rok później 58, a w 2022 roku – 68.

Z racji jubileuszu dh Mariusz Szulc otrzymał Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, natomiast jego wersja brązowa trafiła do druhów: Ryszarda Czapiewskiego i Dariusza Plichty. Brązową Odznaką Honorową „Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego” został udekorowany dh Krzysztof Przybyszewski. Dh Daniel Pusz został udekorowany Odznaką Strażak Wzorowy. Przyznano też kilkanaście odznak za wysługę lat. Tu warto zaznaczyć, że dwóch druhów: Józef Czapiewski i Franciszek Kański mogą się pochwalić 55 latami służby.

Burmistrz W. Kankowski, oprócz podziękowań i gratulacji, złożył na ręce prezesa prezent specjalny od Rady Miejskiej – voucher na zakup suszarki do węży.

Słowa uznania dla jednostki

Pięknego jubileuszu pogratulował druhom Komendant Wojewódzki PSP. Podziękował im za współpracę, gdyż jak podkreślił, na DK 7 jest dużo pracy zarówno dla PSP jak i OSP. Wiele pięknych słów do druhów skierował wicewojewoda A. Jankowski.

70 lat Waszej jednostki to pasmo różnych zdarzeń, ale też pasmo wielu sukcesów. To jest duże wyróżnienie, ale i ogromny obowiązek. […] W Waszej jednostce można nabyć prawdziwych, wartościowych postaw obywatelskich. Nauczyć się tego czym jest odwaga, dyscyplina i czym jest służba dla drugiego człowieka. Ja jestem za to niezmiernie wdzięczny i myślę, że jako przedstawiciel rządowy w imieniu wojewody mogę schylić czoło i podziękować za to, że nie tylko stoicie na straży naszego bezpieczeństwa, ale dbacie o to, żeby wśród nas, młodych ludzi te postawy nigdy nie zginęły – mówił wicewojewoda.

Po apelu przyszedł czas na jubileuszowy festyn, na który została zaproszona cała społeczność Leźna.

D. Tryzna

  1. STRAŻAK WZOROWY – DRUH PUSZ DANIEL
  2. SREBRNY MEDAL- DRUH SZULC MARIUSZ
  3. BRĄZOWY MEDAL – DRUH CZAPIEWSKI RYSZARD
  4. BRĄZOWY MEDAL- DRUH  PLICHTA DARIUSZ
  5. BRĄZOWA ODZNAKA HONOROWA ZASŁUŻONY DLA POŻARNICTWA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO – DRUH KRZYSZTOF PRZYBYSZEWSKI   

ODZNAKI ZA WYSŁUGĘ LAT:

– 55 LAT –

DRUH CZAPIEWSKI JÓZEF

DRUH KAŃSKI FRANCISZEK

-45 LAT –

DRUH LIPKOWSKI JERZY

– 35 LAT –

DRUH CZAPIEWSKI RYSZARD

DRUH CZECHOWSKI RYSZARD

– 30 LAT-

DRUH PELLOWSKI TOMASZ

DRUH PLICHTA KRZYSZTOF

DRUH CZAPIEWSKI SŁAWOMIR

DRUH PLICHTA WALDEMAR

DRUH SOBISZ ANDRZEJ

– 20 LAT –

DRUHNA LEWANDOWSKA STEFANIA

DRUHNA OKRÓJ HANNA

– 15 LAT-

DRUH RYBAKOWSKI RADOSŁAW

– 5 LAT –

DRUH PUSZ ADAM- DRUH MISZCZYK PATRYK

Komentarze