Jubileuszowy koncert i pełna widownia
15 lutego w sali widowiskowej Sierakowickiego Centrum Kultury miało miejsce wydarzenie bardzo rzadkie, wręcz wyjątkowe. To uroczystość 40-lecia Dziecięcego Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty”. Był specjalny jubileuszowy koncert, gratulacje i podziękowania. Przez cztery dekady „Tuchlińskie Skrzaty” występując na scenach kraju, a nawet świata promowały tańcem, strojem i pieśnią nasze Kaszuby.
W sobotnie popołudnie sala widowiskowa SCK wypełniona była do ostatniego miejsca. Występy swoich pociech przyjechali zobaczyć najbliżsi. Jubileusz był też okazją do spotkania tych wszystkich, którzy wcześniej w zespole występowali. Przez 40 lat zdążyły w nim wystąpić już dwa pokolenia. Nie jest rzadkością, że występowanie w nim to już tradycja rodzinna.
Specjalny koncert z okazji jubileuszu
Podczas sobotniego koncertu zespół pokazał to, w czym się specjalizuje. Czyli rekonstrukcje znanych kaszubskich gier i zabaw dziecięcych z okresu XIX wieku. Wszystko okraszone kaszubską pieśnią i tańcem. Przez 40 lat „trochę się tego uzbierało”. Nie mogło oczywiście zabraknąć najbardziej znanego w regionie utworu „Kaszubskich Nut”.
Kiedy część artystyczna zakończyła się, przyszedł czas na podsumowanie czterech dekad. Gratulacje na ręce przedstawiciela zespołu złożył wójt gminy Mirosław Kuczkowski. Później już był tylko czas na spotkanie się i rozmowy wśród obecnych i byłych członków zespołu „Tuchlińskie Skrzaty”.
Red.
40 lat na scenach powiatu, kraju i zagranicy
Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty” powstał we wrześniu 1984 roku przy Szkole Podstawowej w Tuchlinie. Zespół powstał z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły Jana Baski.
Zajęcia taneczne w zespole są organizowane w postaci kaszubskich gier i zabaw z okresu XIX wieku. Obecnie zespół pracuje i występuje w dwóch grupach wiekowych: dzieci młodszych i starszych.
Zespół bierze udział w licznych uroczystościach o zasięgu wojewódzkim, krajowym i międzypaństwowym. Zajmuje czołowe miejsca w przeglądach i konkursach folklorystycznych. Wielokrotnie prezentował region poza granicami kraju w krajach takich jak: Gruzja, Szwecja, Ukraina, Słowacja, Litwa, Niemcy, czy Dania.
W okresie swojej działalności zespół zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m. in. „Medal Stolema” w 1989 roku, „Zasłużony dla Gminy Sierakowice”, Odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009r. oraz wyróżnienie „Perła Kaszub”.