Gmina Sierakowice Szkolnictwo

Sierakowice. Z życia ZSP. Uczniowie technikum na praktyce w Irlandii

Przez cztery tygodnie uczniowie technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych mieli przyjemność wziąć udział w zagranicznych praktykach w Irlandii. Było to fantastyczne przeżycie dla trzydzieściorga młodych ludzi, którzy nie tylko uczyli się zawodu, ale zdobywali nowe doświadczenia i poznawali kulturę innego kraju.

W ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i organizowanego w szkole projektu “Zawodowcy przyszłością Europy”, uczniowie technikum kształcącego w zawodach: technik żywienia, technik agrobiznesu oraz technik ekonomista integrowali się z lokalną społecznością, mieszkając z irlandzkimi rodzinami i pracując w wielonarodowych zespołach w miejscach pracy, które zapewnił partner projektu “Your International Training”.

Uczniowie i sprawujący nad nimi opiekę nauczyciele osiedli w Mallow, uroczym miasteczku na południu Irlandii w hrabstwie Cork. Położenie miejscowości sprawiło, że po tygodniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych i rozwijaniu umiejętności językowych, uczniowie z opiekunami z łatwością mogli wyruszyć na wyprawy po „zielonej wyspie”.

Wspomnienia uczniów

– W pierwszym tygodniu udało się im odwiedzić Killarney, miasto z zachwycającymi widokami architektonicznymi i przyrodniczymi. Znajduje się ono wewnątrz Parku Narodowego, więc mogliśmy wejść na ścieżki spacerowe i podziwiać bogactwo fauny i flory, malownicze jeziora oraz położony przy nich wodospad. Kolejny weekend zaowocował wyjazdem na klify Moheru. Rozciągające się na prawie czternaście kilometrów skały zachwycają urodą surowego wybrzeża. Te unikatowe walory doceniło wiele ekip filmowych. Na tych terenach kręcono między innymi “Harry’ego Pottera i Księcia Półkrwi”, “Narzeczoną dla Księcia” czy “Oświadczyny po Irlandzku”. W drodze powrotnej do Mallow odwiedziliśmy Lahinch i mogliśmy zobaczyć ocean z bliska. Trzeci weekend przyniósł wizytę w historycznym mieście Cork. Drugie pod względem wielkości miasto w Irlandii po dziś dzień pozostaje aktywnym portem morskim. Aglomeracja doświadczyła dotkliwego pożaru w czasach wojny, przez co część zabytkowych budynków stanowi jedynie replikę. Piękny plac handlowy English Market zachował jednak swój oryginalny kształt z XVIII wieku, tak samo jak imponująca katedra Findbara, którą można podziwiać z punktu widokowego w pozostałościach fortyfikacji obronnej na obrzeżach centrum. Tego samego dnia zwiedziliśmy również turystyczne miasteczko Kinsale i leżący w jego zatoce fort Karola, który przez ponad dwa stulecia zapewniał bezpieczeństwo mieszkaniom Irlandii, a obecnie stanowi pomnik narodowy. Poza tymi zorganizowanymi wycieczkami mieliśmy okazję odwiedzać bliższe i dalsze okolice Mallow, dzięki uprzejmości gospodarzy. W te cztery tygodnie mogliśmy spróbować swoich sił w zupełnie nowym miejscu, wykazać się dojrzałością oraz samodzielnością i w godny podziwu sposób poradzić sobie z tym wyzwaniem – wspominają uczniowie.

Nad/opr.red                             

Komentarze