Gmina Somonino Wokół nas

Sławki. Aktywność miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. ,,Kagiewuszki’’ gwiazdami kulinarnego programu TVP?!

O aktywności tego koła powiedziano już wiele. Jej pole jest przeogromne. Ostatnio panie postawiły na prezentację regionalnej kuchni w telewizji. Idzie im to coraz lepiej.

Początki tej aktywności były już dużo wcześniej. Jednak ,,na stałe’’ KGW Sławki zagościło w programie ,,Kulinarne Potyczki’’ w listopadzie br. Pierwszy odcinek kręcony był w Bydgoszczy. Tam stanęły one do kulinarnej bitwy z paniami z KGW Byszki z Wielkopolski. Jak wspomina prezes KGW Izabela Itrich-Hopa, obie drużyny miały przygotować dwie potrawy: tradycyjną i tradycyjną w nowoczesnej odsłonie. Panie ze Sławek jako pierwszą na stole postawiły zupę brukwiową, zaś konkurentki ,,pantówczak’’ – potrawę z ziemniaka. W drugiej konkurencji nasze koło zaserwowało danie, którego nie powstydziłaby się najlepsza francuska restauracja: pieczeń z sarny w rozmarynie i gruszkę z macierzanką z sosem z rokitnika. Konkurentki odpowiedziały rumsztykiem na grzance. O dziwo, jurorzy mieli trudne zadanie, żeby rozstrzygnąć, które danie smaczniejsze. Ostatecznie ogłoszono werdykt – remis dla obu kół.

Programu ciąg dalszy

Stąd wizyta ekipy programu w gminie Somonino. Tu dograna została druga część programu.

Został po raz pierwszy wyemitowany w TVP 27 listopada. Był to siedemnasty odcinek emitowany także w trzech innych programach TVP. Dwa tygodnie później 11 grudnia w felietonie ,,Kulinarnych Potyczek’’ został wyemitowany materiał o świątecznych słodkościach – tradycyjnych rogalikach z wiśniami.

Rogaliki ,,Palce lizać’’

Rogaliki z wiśniami wpisane są na listę pomorskich produktów tradycyjnych. Do dzisiaj są one jednym z podstawowych smakołyków, które pojawiają się na stołach przy wielu okazjach. Jak podkreśla Regina Pakul z KGW Sławki, piecze je np.na urodziny wnuczki. A skąd ich pyszny smak? Otóż tajemnicą jest ciasto, które jak mówi Maria Byczkowska, musi dobrze rosnąć. Sekretnym składnikiem jest smalec, bo to on nadaje rogalikom smak.

Często specjał ten panie z KGW przygotowują razem.

– Jedna przyniesie wiśnie, inna mąkę i napieczemy rogalików dla całych naszych rodzin. Tak samo kultywujemy to w domu z wnukami, bo dzieci przede wszystkim bardzo lubią się bawić przy stolnicy z babcią – podkreśla członkini KGW Sławki Hanna Penk

Przepis na rogaliki można znaleźć w publikacji „Palce lizać”, wydanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sławkach.

Nad/opr.red

Komentarze