Gmina Somonino Wokół nas

Sławki. Koło Gospodyń Wiejskich rośnie w siłę. Od konkursów, przez warsztaty po występ w telewizji

Wieś Sławki w gminie Somonino, to miejscowość położona w niezwykle zacisznym, pełnym rejtanowskich klimatów miejscu, znajdującym się jednocześnie blisko głównych szlaków drogowych. Uwagę zwraca także aktywność mieszkańców, zwłaszcza Koła Gospodyń Wiejskich, którego pozycja z roku na rok jest coraz większa.

Naturalny koloryt i specyfika przyrodnicza niedużej wioski jaką są Sławki, wsparta aktywnością mieszkańców sprawia, że w miejscu tym drzemie spory potencjał do kreowania ciekawych inicjatyw i przedsięwzięć integrujących lokalną społeczność oraz przyczyniających się do rozsławiania Sławek nie tylko w powiecie, ale także na całym Pomorzu. KGW w Sławkach rozpoczęło działalność w 2017 roku. Dzisiaj działają  w nim  32 osoby, w tym czterech panów. Ich działalność skupia się głównie na unikatowej formie tradycyjnych kulinariów przyrządzanych w nowoczesnym wymiarze. Znane są też z organizacji dużej ilości warsztatów m.in. z zakresu naturalnej kosmetyki. Niezwykła aktywność pań z KGW zauważona została już przez redakcję TVP3 oraz Teleexpresu.

Telewizja pokazała cztery aspekty działalności gospodyń ze Sławek w formie dwóch publikacji pn. „Latawce wspomnień”, reklamy książki kulinarnej „Palce lizać”. Ponadto przedstawiono  warsztaty zielarsko – kosmetyczne i przędzenia wełny.

Najważniejsza tradycyjna kuchnia regionalna

Mimo pandemii, w tym roku KGW Sławki nie przerywa swojej działalności i już podjęło kilka ciekawych inicjatyw. Na ,,Tłusty Czwartek” gospodynie upiekły około pięciuset pączków, którymi później mogli się zajadać mieszkańcy. Nie były to jednak zwykłe pączki, lecz kulinarne dzieło sztuki, przyrządzone na podstawie wybornej receptury z książki ,,Palce lizać”. Kulinaria idą w parze z turystyką uprawianą na pięknych terenach kaszubskich. W tym celu sławkowskie KGW ubiegało się o granty  na wsparcie działań w zakresie turystyki oraz kultury. I otrzymało dofinansowanie na dwa ciekawe projekty. „Wędrowna dzika kuchnia” wsparta została kwotą 4 tys. zł, natomiast „Szady Buk”- potańcówka w lesie”, kwotą 7 tys. zł.

Ambitne i ciekawe plany na przyszłość

W najbliższym czasie KGW ze Sławek zorganizuje warsztaty pn. „Wędrowna dzika kuchnia”, podczas których odbędą się bloki tematyczne poświęcone kulinariom, turystyce czy konkurs wiedzy dotyczący pszczół wędrownych. Już 17 kwietnia w Ostrzycach odbędzie się pierwsze z dwóch spotkań dla dzieci, poświęcone budowie „małych hoteli” dla pszczół wędrownych a 22 maja także konkurs wiedzy dotyczący tych pożytecznych owadów. W maju, lipcu i wrześniu zorganizowane zostaną także  tzw. „Wędrówki”, połączone z warsztatami „dzikiej kuchni”. Odbędą się one w Wąwozie Trętkownickim, Ostrzycach i Goręczynie. Formularz rekrutacyjny chętnych do uczestnictwa znajduje się na fanpegu KGW na Facebooku.

BM

Komentarze