Wokół nas

Kościerzyna. 101 urodziny najstarszego harcerza

Dla kościerskich harcerzy, 30 marca to wyjątkowy dzień – tego dnia w 1920 roku przyszedł na świat druh Werner Rzeźnikowski – pierwszy powojenny Komendant hufca. We wtorek obchodził swoje 101 urodziny, tym samym zostając najstarszym harcerzem.

Harcerze Hufca ZHP im. Franciszka Sędzickiego 30 marca odwiedzili najstarszego druha Wernera Feliksa Rzeźnikowskiego, który jako harcerz, członek Szarych Szeregów, były więzień obozu koncentracyjnego KL Stutthof, ocalały z Marszu Śmierci stał się pierwszym powojennym komendantem hufca ZHP Kościerzyna.

– Jesteśmy dumni, że mamy w swych szeregach takiego skauta, który liczy już 101 lat, jest żywą legendą i przykładem na to, że ideałami młodości można żyć przez całe życie. Jeszcze raz dziękujemy za wszystkie lata służby oraz życzymy przede wszystkim dużo zdrowia i radości. 200 lat druhu Wernerze! Czuwaj! – życzyli harcerze

Nad/opr.red

Werner Feliks Rzeźnikowski

Urodził się w 1920 roku w Tczewie. Trzy lata później jego rodzina przeprowadziła się do Kościerzyny. Tu ukończył szkołę i został przyjęty do ZHP. Harcerskie wartości towarzyszyły mu przez cały czas wojny. W 1941 został zaprzysiężony na członka Szarych Szeregów. W 1942 za działalność konspiracyjną aresztowało go Gestapo. Został osadzony w areszcie śledczym, a następnie w obozie koncentracyjnym Stutthof jako więzień polityczny. Przebywał w nim do Marszu Śmierci w 1945. Przeżył i trafił do kolejnego obozu, tym razem w Nałczu. Udało mu się wrócić do domu, gdzie zachorował na tyfus plamisty. Po wyzdrowieniu, w 1946 został I komendantem Hufca ZHP w Kościerzynie. 5 lipca 2018 roku  w asyście harcerzy, otrzymał insygnia Honorowego Obywatela Kościerzyny. 

dav

Komentarze