Gmina Żukowo Wokół nas

Banino. Aktywność miejscowych Zrzeszeńców. Jastrowy przekaz trafił do tysięcy widzów streamingów

W Palmową Niedzielę członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Banina zorganizowali spotkanie online, którego tematyką była Wielkanoc i poprzedzający ją Wielki Post. W wydarzeniu tym dzięki Internetowi mogli uczestniczyć Kaszubi rozsiani po całym świecie.   

W spotkaniu swój udział mocno zaznaczyła młodzież z banińskiego partu zrzeszona w Klubie ,,Cassubia’’. Przygotowali oni pod kierunkiem Gracjana Fopke „Oratorium na cześć Bpa Konstantyna Dominika”, który w działalności ZKP jest patronem bieżącego roku.  

W ramach spotkanie zaprezentowano również odcinek programu „Rodnô Zemia”, dotyczący Wielkanocy 2005 roku. Wystąpili w nim m.in. nieżyjący Edmund Lewańczyk z Żukowa, Władysław Chustak z Łebieńskiej Huty i wielu zaangażowanych wówczas w ruch kaszubski postaci.

Na koniec spotkania wielkanocne życzenia złożyli prezes banińskiego partu Elżbieta Pryczkowska i jego wiceprezes Witold Szmitdke.  

Poruszyli serca

Okazało się, że inicjatywa Zrzeszeńców z Banina spotkała się z żywą odpowiedzią ze strony Kaszubów z całego świata. Jak informuje Eugeniusz Pryczkowski współorganizator, podziękowania za program nadesłała m.in. Danuta Charland ze Stanów Zjednoczonych, która uprawia poezję w języku kaszubskim. Co ciekawe, pochodzi ona z rodziny Byczkowskich z Wygody Łączyńskiej. Sprawiło jej ogromną radość, że mogła na żywo oglądać tak piękne obrazy z rodzinnych Kaszub.

– Dziękujemy za taki przekaz. W tym roku właśnie nie możemy jechać na Wielkanoc na nasze piękne Kaszuby ze względu na sytuację obecną. Ale duchowo jesteśmy z wami i tęsknimy strasznie. Pozdrawiamy serdecznie z okolic Stuttgartu – pisał z kolei Zdzisław Naczk

Jak informują Zrzeszeńcy, jeszcze w czasie jego trwania otrzymali moc świątecznych życzeń od członków ZKP, przyjaciół i sympatyków. Wysłali je m.in. prezes Zarządu ZKP Jan Wyrowiński, ks. Bartłomiej Wittbrodt i Wojciech Kankowski burmistrz gminy Żukowo.

Nad/opr.red

Komentarze