Wokół nas

Somonino. „Praktycznie wszystko jest już skończone”. Finał budowy węzła integracyjnego

Gmina Somonino zakończyła realizację projektu pn. „Budowa węzła integracyjnego Somonino wraz z trasami dojazdowymi”. W ramach inwestycji wykonano szereg zaawansowanych prac budowlanych znacznie poprawiających funkcjonalność budynku dworca. Powstały drogi dojazdowe, elementy małej architektury, oświetlenie, a estetyka miejsca znacznie zyskała na jakości. 


Rozmach inwestycji z pewnością mógł zrobić wrażenie na mieszkańcach gminy Somonino. Już w 2018 r. w ramach inwestycji powstała trasa rowerowa o długości 4 km z Somonina do Ostrzyc. Teraz sam budynek dworca przeszedł gruntowną metamorfozę a modernizacji doczekał się także magazyn i ozdobna fontanna. Wybudowano nową jezdnię i chodniki, parking dla samochodów, parking dla rowerów oraz wykonano prace wodociągowe i odwodnieniowe. W budynku dworca powstała estetyczna poczekalnia ozdobiona elementami kaszubskimi oraz nowe toalety. Wykonano nowe instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, elektryczne oraz wymieniono stolarkę okienno-drzwiową. Zainstalowano kocioł gazowy, monitoring oraz wymieniono pokrycie dachowe. Podobne prace wykonano w magazynie, który przeszedł gruntowną modernizację. Wybudowano też zadaszoną wiatę dla rowerów. 

– W budynku dworca pozostały niewielkie prace uzupełniające, drobne poprawki i końcowa kosmetyka. Całość jest teraz ładnym, pięknie oświetlonym miejscem, z urokliwą fontanną i  porządną infrastrukturą – nie kryje satysfakcji wójt gminy Somonino Marian Kowalewski.

Mała architektura z korzyścią dla wizerunku otoczenia

Fontanna która dodaje miejscu odpowiedniego klimatu, powstała na miejscu starej fontanny. Poprzednia instalacja została rozebrana, a w jej miejsce wykonano nową wraz z komorą techniczną w której znajduje się cały system jej działania. Wokół ułożono nawierzchnię z kostki klinkierowej na powierzchni prawie 100 m kw., a płyta fontanny została wyłożona płytą granitową z montażem 6 szt. dysz dyfuzyjnych. Nowe lampy oświetleniowe, ławki oraz kosze na śmieci dopełniły całości. W sumie zamontowano 8 szt. ławek parkowych i 8 szt. pojemników na odpady. Do podniesienia estetyki miejsca włączył się też zarząd powiatu, dotując inwestycję kwotą 30 tys. zł na roboty w zakresie kolorytu wykończeniowego w pasie przyległej drogi powiatowej. Ponadto dzięki inwestycji, wykonano nowy odcinek sieci wodociągowej o długości 69 m oraz dokonano odwodnienia terenu wokół dworca. W ramach tych ostatnich prac wykonano sieć kanalizacji deszczowej z rur PCV, 7 szt. studni betonowych oraz  5 szt. studni ściekowych ulicznych. Teren oświetla teraz 14  latarni oświetleniowych oraz dwie lampy uliczne.

Poprawa infrastruktury drogowej

W ramach drogowych robót budowlanych wykonano nową jezdnię o nawierzchni asfaltowej o szerokości 6 m, z krawężnikami z obu stron. Wybudowano nowy zjazd z drogi gminnej na drogę powiatową i wykonano chodniki z kostki betonowej polbrukowej. Powstał parking dla 80 szt. rowerów w tym 30 pod wiatą,  parking dla 32. samochodów osobowych w tym 3 dla pojazdów osób

niepełnosprawnych. Swoją zatoczkę zyskały też taksówki, gdzie zmieszczą się trzy pojazdy. Większa zatoka powstała dla autobusów. Teren oddzielony został od torowiska stalowymi barierami na długości ponad 50 m.

– Chcielibyśmy obiekt otworzyć jeszcze w tym roku. Tylko pomyśleć musimy nad godzinami otwarcia, gdyż ze względów bezpieczeństwa nie będzie on otwarty całą dobę. Chcemy jednak, aby były to godziny pozwalające na wszechstronne wykorzystanie obiektu przez mieszkańców i turystów – dodał wójt M. Kowalewski. Całościowy koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 2,4 mln zł. 

BM

To nie koniec remontu dworca

Wójt gminy Somonino Marian Kowalewski

Cieszy mnie to, że udało się namówić kolej na remont drugiej części dworca, której właścicielem jest PKP, a nie my, jak mylnie przekonani byli niektórzy mieszkańcy. Już wiem, że centrala PKP w Warszawie zatwierdziła projekt modernizacji tej części dworca, a 19 listopada było otwarcie ofert w przetargu. Z tego co wiem remont zostanie przeprowadzony w takiej kolorystyce i klimacie, żeby nie odróżniał się od naszego wykonania. Wewnątrz budynku chcemy powiesić plakaty upamiętniające serial telewizyjny z 1971 r. pt. „Podróż za jeden uśmiech”, którego jedna ze scen rozegrała się na naszym dworcu. W jednym z pomieszczeń dworca będzie urzędował pracownik Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który do tej pory urzędował w gminie. My odzyskamy jedno pomieszczenie u siebie, a on nie będzie ograniczony godzinami pracy urzędu. Na dół budynku przeniesiona została kasa. Na parterze będzie na pewno także  informacja. Wyremontowane piętro czeka na razie na swoje przeznaczenie, bo nie mamy jeszcze koncepcji, co tam zrobić. 

Komentarze