W tym roku to ta „młodsza siostra” pielgrzymek do Sianowa, czy Wiela rozpoczyna „sezon”. Błogosławiona Marta Wiecka wychowała się na granicy dwóch regionów: Kaszub i Kociewia i pięknie łączy wiernych z tych dwóch regionów. Pielgrzymka związana z XVII rocznicą beatyfikacji bł. M. Wieckiej rusza 24 maja o godz. 6. Zapisy prowadzi ks. proboszcz Andrzej Taliński.
Trasa pielgrzymki liczy 25 km. Wiedzie przez Stare Polaszki, Orle, Liniewo i Wysin do Nowego Wieca.
Tam o godz. 12:15 przy figurach bł. S. M. Wieckiej i św. Jana Nepomucena przywita pielgrzymów proboszcz lokalnej parafii ks. Łukasz Benkowski. Zaplanowano, że około 13 rozpocznie się koncert w wykonaniu organisty Michała Olejnika wraz z Chórem Pasjonata z Tczewa. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wysłuchać utworów sakralnych i patriotycznych, które wprowadzą w duchowy nastrój.
Centralnym punktem pielgrzymki będzie msza święta o godz. 14.00, której przewodniczyć będzie Jego Ekscelencja Biskup Arkadiusz Okroj. Eucharystia pod gołym niebem będzie okazją do wspólnej modlitwy za parafię, Ojczyznę i pielgrzymów. Po zakończeniu liturgii organizatorzy zapraszają na poczęstunek, podczas którego będzie można posilić się domowymi wypiekami i napojami.
D. Tryzna
Apla
Biografia bł. Marty Wieckiej:
Święta Marta Wiecka urodziła się 12 stycznia 1874 roku we wsi Nowy Wiec. Pochodziła z głęboko religijnej, polskiej rodziny ziemiańskiej, która mimo nacisków zaborców pielęgnowała wiarę i patriotyzm. Już jako młoda dziewczyna odznaczała się wielką pobożnością i wrażliwością na potrzeby innych. Mając osiemnaście lat, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Krakowie, gdzie rozpoczęła drogę zakonną.
Śluby zakonne złożyła 15 sierpnia 1897 roku, oddając swe życie służbie Bogu i ludziom, szczególnie chorym i potrzebującym. Posługiwała w szpitalach m.in. we Lwowie, Podhajcach, Bochni i Śniatynie, gdzie dała się poznać jako osoba pełna dobroci, cierpliwości i heroicznego poświęcenia. W ostatnich dniach życia zaraziła się tyfusem plamistym, dobrowolnie podejmując się dezynfekcji pomieszczenia po chorej, by chronić młodego ojca rodziny.
Siostra Marta zmarła 30 maja 1904 roku w Śniatynie. Już w chwili śmierci była uważana za świętą, a jej grób do dziś odwiedzają ludzie różnych narodowości i wyznań, prosząc o wstawiennictwo tej pokornej i oddanej Bogu zakonnicy.