Gmina Stara Kiszewa Inwestycje Samorząd

Stara Kiszewa. Przebudowa DW 214. Ruszyła modernizacja pozostałych, starych odcinków ul. Kościerskiej

Po zakończeniu prac w samym centrum miejscowości, zaczęła się realizacja III i IV etapu przebudowy ul. Kościerskiej, czyli DW 214 na odcinku biegnącym przez teren zabudowany Starej Kiszewy. Celem inwestycji jest nie tylko kompletna przebudowa ulic, chodników, ale też budowa dwóch rond na krańcach miejscowości. Prace zrealizuje firma MTM z Gdyni.

W listopadzie ubiegłego roku pisaliśmy na łamach naszego tygodnika, że inwestor – Zarząd Dróg Wojewódzkich wyłonił wykonawcę IV etapu inwestycji. Natomiast przetarg na III etap został unieważniony. W międzyczasie okazało się, że w toku negocjacji cenowych udało się jednak ZDW znaleźć wykonawcę i na ten etap. Oba wykona firma MTM z Gdyni. Prace przy etapie IV wyceniła na 5,4 mln zł. Etap III będzie kosztował jeszcze więcej, bo ponad 6,35 mln zł.

Dla przypomnienia, ze względu na złożoność i wielkość przebudowy DW 214, biegnącej przez Starą Kiszewę, inwestycja została podzielona na cztery etapy. I i II został zakończony wczesną jesienią roku ubiegłego. Etap IV to 500 m.b. ulicy od końca odcinka wykonanego do granic miejscowości w kierunku Kościerzyny. Skrzyżowanie DW 214 z ul. Partyzantów zostanie przebudowane i powstanie tu rondo. Etap III obejmuje z kolei 400 m.b. od cmentarza do skrzyżowania DW 214 z drogą powiatową w kierunku Nowej Karczmy i Skarszew. W miejscu wylotowego skrzyżowania powstanie okazałe rondo. Obsłużony ono także drogę gminną na osiedle mieszkaniowe.   

Podobnie, jak w przypadku zakończonych jesienią 2022 roku robót na pierwszych dwóch etapach, kontynuowana będzie budowa odwodnienia drogi, wzmocnienie i ułożenie nowej nawierzchni jezdni, budowa chodników i zjazdów, budowa przejść dla pieszych z azylami, budowa oświetlenia, urządzenie zieleni drogowej, oznakowania pionowego i poziomego.

MTM ma dziesięć miesięcy na wykonanie tych zadań.

Nad/opr.D.Tryzna

Andrzej Hinc, sekretarz gminy

Wspólnie z Wójtem odczuwamy ogromną satysfakcję, że wieloletnie starania o przebudowę drogi wojewódzkiej nr 214 przez Starą Kiszewę, są już w fazie realizacji. Przed nami prace budowlane dwóch ostatnich etapów, w tym przebudowa dwóch skrzyżowań na ronda. Już pod koniec roku w pełni odczujemy jak, pozytywnie ta inwestycja zmieniła naszą gminną miejscowość. Najbardziej cieszymy się z poprawy bezpieczeństwa pieszych. Nowa kanalizacja deszczowa to rozwiązanie wielu uciążliwości dla mieszkańców ul. Kościerskiej. Dzięki przebudowie Stara Kiszewa stanie się jeszcze piękniejsza. Nowy układ drogowy na wylocie w kierunku Zblewa i Kościerzyny otworzy także tereny inwestycyjne.

Mamy ogromny szacunek dla Samorządu Województwa Pomorskiego za decyzję o realizacji inwestycji, gdyż niesie za sobą spory wysiłek finansowy. W tym miejscu cieszy także pełna zgoda radnych na udzielenie pomocy do inwestycji. Na realizację obu ostatnich etapów wyniesie ona 2 mln zł. Przed nami miesiące, w których musimy spodziewać się utrudnień w ruchu. Dlatego proszę mieszkańców o wyrozumiałość dla wykonawcy robót. Ze strony Urzędu będziemy systematycznie uczestniczyć w naradach budowy, co z pewnością pomoże w organizacji prac.

Prace związane z IV etapem. Stan na 18 stycznia.
Sekretarz gminy A. Hinc prezentuje dokumentację ronda, które powstanie na wjeździe do Starej Kiszewy od strony Zamku Kiszewskiego.

Komentarze