Gmina Stężyca Wokół nas

Stężyca. Bal Seniorów. Frekwencja zaskoczyła organizatorów

26 listopada odbyło się pierwsze z cyklu spotkanie seniorów z pięciu sołectw. Z racji tego, że odbyło się ono po dwuletniej przerwie, uczestniczyło w nim ponad dwieście osób. – Oni naprawdę na to czekali – podsumowuje spotkanie Alicja Sadowska, kierownik GOPS.

Z posiadanych przez nas informacji wynika, że gmina Stężyca ma 1375 seniorów. Statystyki pokazują, że co roku przybywa 70-80 osób. Stąd od kilku lat realizuje się gminną politykę senioralną. Do tej grupy mieszkańców kierowanych jest wiele ,,produktów’’ i usług, które pomagają im w życiu codziennym.  

– W ramach naszych obowiązków odwiedzamy wszystkich seniorów. U nas nie ma reguły czy skończy 90, czy 100 lat. Do tej pory z koszyczkami czy z paczkami odwiedzaliśmy każdego seniora powyżej 65 roku życia. Każdemu z nich trzeba poświęć kilka minut. Oni muszą się czuć trochę bardziej zaopiekowani – mówi Alicja Sadowska, kierownik GOPS.

Wracają do starej formuły

Jako że czas Covidu minął, powrócono do spotkań seniorów organizowanych w poszczególnych sołectwach. Pierwsze odbyło się w sobotę, 26 listopada. Dotyczyło mieszkańców pięciu sołectw: Stężycy, Stężyckiej Huty, Gapowa, Niesiołowic i Żuromina. Zaproszonych zostało 420 seniorów. Przybyło na spotkanie ponad 200, co było dużym zaskoczeniem dla organizatorów, gdyż jak sami przyznają, do tej pory n takich spotkaniach pojawiało się około 30 proc. zaproszonych. Spotkanie poprzedziła msza w kościele pw. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jak usłyszeliśmy od jej uczestników, sam ksiądz proboszcz był zaskoczony frekwencją.

W spotkaniu, obok kierownik GOPS A. Sadowskiej oraz sołtysów z tych miejscowości, uczestniczył wójt Tomasz Brzoskowski, który opowiedział seniorom co się dzieje w gminie, co będzie się działo. 

Zadowolenie ze spotkania

Jak usłyszeliśmy, formuła spotkań przewiduje powitanie i kilka słów od wójta, ciepły posiłek, specjalnie przygotowane występy artystyczne, informacja z GOPS-u, a dalej to już rozmowy przy muzyce. Dlatego w jego organizację ich włącza się również społeczność szkolna, rady sołectw z sołtysami oraz proboszczowie.

– Oni naprawdę na to czekali. Cały czas dopytywali, kiedy będzie jakieś spotkanie, kiedy zobaczą wójta, kiedy usłyszą co się dzieje w gminie. Dla niektórych jest to właściwie jedyna okazja, żeby zobaczyć sąsiada, który mieszka kilka kilometrów dalej albo posłuchać o tym co się dzieje w gminie. Te spotkania nawiedza również wójt, który jest ich organizatorem i opowiada co w międzyczasie się działo. Starsi ludzie już raczej nie przychodzą na spotkania sołeckie, wybory sołtysów, na sesje, więc nie zawsze są na bieżąco – relacjonuje A. Sadowska.

Piszący te słowa był świadkiem jak jedna z uczestniczek odwiedziła biuro GOPS-u, aby podziękować za to spotkanie. Na kolejne organizatorzy zapraszają 10 grudnia. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Haromonogram spotkań

10 grudnia – sołectwo Gołubie

14 grudnia – sołectwo Kamienica, Borucino i Łączyno

17 grudnia – sołectwo Klukowa Huta i Łosienice

Komentarze