Gmina Stężyca Inwestycje Kultura

Stężyca. Park Kulturowy. 13 marca nowa biblioteka będzie miała ,,Dzień Otwarty’’

W papierowym wydaniu naszego tygodnika z 22 lutego zamieściliśmy informację, że 3 marca będzie oficjalne otwarcie stężyckiego Parku Kulturowego. Plany uległy jednak zmianie, wszystko zostało trochę przesunięte w czasie. Na pewno w niedzielę, 13 marca ten nowy obiekt będzie miał ,,Dzień Otwarty’’. Znikają obostrzenia covidowe i wszyscy mieszkańcy i nie tylko będą mogli zobaczyć jak prezentuje się ten nowoczesny gmach kultury.

Prace przy jego budowie ruszyły we wrześniu 2020 roku. W zamyśle projektanta miesząca się tu stara szkoła miała zostać wkomponowana w czworobok nowych budynków. Na środku zaplanowano dziedziniec o różnorodnych funkcjach. Inwestycja przebiegała bez żadnych problemów i w końcu ubiegłego roku można było zobaczyć jej efekt. Od strony ulicy elewacje nowych budynków nawiązują do tradycji, ale już wejście do gmachu pokazuje nowoczesność w jak najlepszym wydaniu. To samo dotyczy dachów budynków. Front północny i skrzydła są kryte dachówką ceramiczną. Natomiast front południowy pokryty jest supernowoczesnymi ogniwami fotowoltaicznymi o trwałości trzydziestu lat. Dziedziniec łączy się z każdym ze skrzydeł przeszklonymi ścianami.

Miesiąc przygotowań

W ostatnich tygodniach w obiektach parku montowano systemy i urządzenia elektroniczne. Jest tego więcej niż w zwyczajnej bibliotece, ponieważ elementem parku jest sala widowiskowo-koncertowa z najnowszą technologią multimedialną do projekcji filmów 3D i 5D. Sala ma dziewięćdziesiąt miejsc i nowoczesną scenę. Sąsiaduje z nią nowoczesna książnica z multimedialną czytelnią. Pomieści blisko 200 tys. książek. Przez ostatnie tygodnie była ona wypełniana wolumenem.

Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze