Gmina Szemud OSP Patronujemy Wideo Wokół nas

Szemud. Obchody strażackiego święta. „To historyczny dzień dla jednostki, strażaków-ochotników i samorządu”

13 maja w Szemudzie odbył się Gminny Dzień Strażaka połączony z otwarciem nowej remizy dla miejscowej OSP.  Zaczęto od uroczystości religijnych, przemarszu, uroczystego apelu z wręczeniem odznaczeń i podziękowań, a zakończono piknikiem strażackim dla mieszkańców. O szacunku jaki mają tutejsi druhowie świadczy m.in. fakt, że na uroczystości te przybyło wielu VIP-ów i delegacje z dwudziestu jednostek z powiatu, województwa i kraju.

Mszę w intencji strażaków-ochotników w kościele pw. św. Mikołaja odprawił ks. proboszcz Robert Kaczorowski. Miała ona niezwykle uroczysty charakter, gdyż w nawach bocznych stanęło dwadzieścia jeden strażackich pocztów sztandarowych, a w nawie głównej kompania honorowa z dh Tomaszem Zieleckim. Ponadto oprawę muzyczną ubogacała Gminna Orkiestra Dęta z kapelmistrzem Wojciechem Kubikiem. Lekcję i modlitwę powszechną czytał dh Daniel Mielewczyk, a śpiewała dha Marta Lidzbarska. Po zakończeniu mszy wszyscy jej uczestnicy przemaszerowali pod nową remizę.

Frekwencja zaskoczyła organizatorów 

Uroczystości na terenie Centrum Samorządowego rozpoczęły się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości dha Pawła Mielewczyka, Komendanta Gminnego ZOSP RP, wicewojewodzie Aleksandrowi Jankowskiemu. Oprócz niego na uroczystość przybyli: Piotr Karczewski, Społeczny Doradca Prezydenta RP, poseł Kazimierz Plocke, Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski i reprezentanci władz wojewódzkich i powiatowych PSP i OSP. Przybyło wielu samorządowców, ale najwięcej było delegacji z zaprzyjaźnionych jednostek OSP.

Uroczystość poprowadziła Aleksandra Perz, przewodnicząca Rady Gminy. Na jej początku do wszystkich zwrócił się Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud i prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP.

– Chciałbym bardzo podziękować za tak dużą obecność na naszym święcie przedstawicieli jednostek OSP z powiatu, województwa i kraju. Jak to się mówi, w jedności siła. Raduję się, że jest tak wiele pocztów sztandarowych z tym najdalszym – z Jasła z Podkarpacia. […] Dzisiejszy dzień jest historyczny, bo otwieramy długo oczekiwaną remizę strażacką – mówił m.in. R. Kalkowski.

Uhonorowanie druhów z okazji święta

Podczas uroczystości odczytano i wręczono wiele medali i odznaczeń resortowych. Dwa najwyższe odznaczenia – Złoty Znak Związku otrzymał dh Stanisław Mielewczyk, a Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza dh Ryszard Kalkowski. Ich wręczenie nastąpi w innych terminach. Za to Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali druhowie: Marek Rompca, Krzysztof Domarus, Ireneusz Skocki, Grzegorz Balandowski i Wojciech Daleki. Medale srebrne otrzymało trzech druhów, a brązowe czterech. Sześciu druhów otrzymało Odznakę Strażak Wzorowy. Przyznano również jedną Srebrną Odznakę Honorową „Zasłużony dla województwa” i jej trzy wersje brązowe. Z okazji święta około trzydziestu druhów-seniorów otrzymało świadczenia ratownicze.

Strażnica – od historii po teraźniejszość

Rys historyczny OSP w Szemudzie przedstawiła dha M. Lidzbarska. Na przestrzeni 110 lat przechodziła ona wiele zmian, aby w dniu dzisiejszym osiągnąć stan 72 druhów i 10 druhen. W roku ubiegłym brali oni udział w ponad 110 akcjach. Następnie prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP opowiedział o budowie strażnicy.

– Uchwałę o budowie Centrum Samorządowego radni podjęli 21 marca 2020 roku. Aby zrealizować zadanie, stara remiza musiała być rozebrana. Nasi druhowie przez dwa ostatnie lata przebywali kątem w różnych miejscach i pracowali w warunkach można śmiało powiedzieć – niegodnych, ale przetrwali to i dzisiaj otrzymują budynek, który będzie im służył na pokolenia. Został on tak pomyślany, aby zabezpieczał na wiele lat możliwości rozwoju jednostki. Jest piękny i nowoczesny – chwalił włodarz gminy.  

Podziękował wszystkim związanym z inwestycją, od radnych gminy poprzez projektantów, wykonawców, po władze powiatowe i wojewódzkie PSP. Nie szczędził słów podzięki dla, jak to określił, swojego zespołu pracowników z urzędu gminy. Do symbolicznego przecięcia wstęgi stanęło wielu zacnych gości. Później ks. proboszcz R. Kaczorowski poświęcił strażnicę, krzyże oraz figurę św. Floriana.

W trakcie uroczystości druhowie z OSP Szemud podziękowali okolicznościowymi statuetkami sponsorom i osobom wspierającym. Okolicznościowe statuetki otrzymali również chorąży wszystkich pocztów sztandarowych.

Wystąpienia gości

Druhowie gminy Szemud z okazji ich święta otrzymali wiele słów podziękowań od przybyłych gości. Wiele ciepłych słów skierował do nich wicewojewoda i Społeczny Doradca Prezydenta RP.

– Taki widok tylu pocztów to dziś rzadkość, ale tu na Kaszubach jest to możliwe. To samo dotyczy tej młodzieży z MDP – zachwycał się J. Sarnowski.

– Strażacy idą tam skąd inni uciekają. To ludzie z odwagą o szlachetnym sercu, bohaterowie naszych czasów – mówił K. Plocke, wręczając prezesowi piękny, bursztynowy krzyż dla całej braci strażackiej.

Każdy z zaproszonych gości chciał coś powiedzieć. Delegacje z zaprzyjaźnionych jednostek nie przyjechały z pustymi rękoma.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości była strażacka grochówka i piknik z wieloma atrakcjami dla całych rodzin.

D. Tryzna

Komentarze