Gmina Szemud Konkursy Kultura

Szemud. XVI Pomorski Konkurs Pieśni Bożonarodzeniowej. „Chcemy dać możliwość uczniom wykazania się znajomością języka kaszubskiego”

Wczoraj w Centrum Samorządowym w Szemudzie odbył się finał Pomorskiego Konkursu Pieśni Bożonarodzeniowej. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczestników. Jak stwierdziło jury konkursu, wraca on do swojej dobrej formy z czasów przed pandemią.

Jego otwarcia dokonali wójt gminy Ryszard Kalkowski i dyrektor ZS-P w Szemudzie Judyta Miłosz, która wzięła na swoje barki jego organizację. Powitali kilkudziesięciu uczestników, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Sala multimedialna była pełna.

– Mieliśmy z racji covidu cztery lata przerwy, więc można powiedzieć, że reaktywujemy konkurs. Mam nadzieję, że z roku na rok będzie coraz większe zainteresowanie. U nas kaszubszczyzna jest cały czas żywa i z tego należy się cieszyć. Wyrazy uznania dla jego uczestników, którzy chcą śpiewać i mówić po kaszubsku – mówiła m.in. J. Miłosz.

Uczestnicy konkursu zostali podzieli na sześć kategorii. Oceniała ich komisja pod przewodnictwem Witosławy Frankowskiej. Konkurs poprowadziła przewodnicząca Rady Gminy Aleksandra Perz.

Dylematy komisji oceniającej

Jury nie miało łatwego zadania, gdyż poziom w kategorii klas starszych podstawówki i szkół ponadpodstawowych był wyrównany. Do tego wielu z uczestników wybrało tę samą piosenkę „Nieba sprzątanie” autorstwa Weroniki Korthals i Tomasza Fopke. Przed ogłoszeniem wyników jury przedstawiło swoje uwagi, wśród których dominowała prośba o nieużywanie nut, czy skupienie się na własnej interpretacji śpiewanej pieśni.

Ostatecznie w kategorii solistów z klas IV-VI wygrał Michał Łyczko z ZKiW w Stężycy. Na drugim miejscu sklasyfikowano Łucję Niklas z ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej, a na trzecim Lilianę Gros ze SP w Żukowie. W kategorii zespołów klas IV-VI wygrał „Skôrb Złoti Górë” z ZKiW w Brodnicy Górnej. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Mòdré zwónczi z Mirachowa i Gwiazdka z Orla.

W gronie solistów z klas VII-VIII podium zajęli: Maja Hebel ze szkoły w Bojanie, Filip Neubauer z ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej i Urszula Cempa ze szkoły w Kielnie. Wśród zespołów wygrały „Spiéwné kwiôtczi” z Banina, a drugie miejsce zajęła Schola Aureola z ZKiW w Klukowej Hucie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych i dorosłych zwyciężyła Wiktoria Daleka z I LO w Kartuzach, której przyznano Grand Prix. Na drugim miejscu znalazła się Patrycja Marszałkowska z Klukowej Huty, a dalej Małgorzata i Anna Schmidt.

Nagrody wręczali: organizatorka i wójt, który podziękował wszystkim tym, dzięki którym konkursu mógł się odbył. Jego finał miał iście „szemudzkie zakończenie” – odśpiewanym „Sto lat” dla jury i wspólnym zdjęciem.

D. Tryzna

Weronika Ceynowa, piosenkarka i nauczycielka z Banina

Jako ten skład zespołu „Spiéwné kwiôtczi” jesteśmy tu po raz pierwszy, ale jako zespół byliśmy już wielokrotnie. Przed pandemią ja sama występowałam tu jako uczestnik. Nasz zespół powstał kiedy ja byłam wystarczająco duża na to, żeby w takim zespole śpiewać, a po kilku kolejnych latach zaczęłam prowadzić ten zespół. Mam więc doświadczenie jako uczestnik i prowadzący.

W tym roku wyjątkowo dużo razy braliśmy udział w konkursach, szczególnie świątecznych. Byliśmy na przeglądzie w Kosakowie, Lęborku. Staramy się brać udział w konkursach, bo skoro i tak jako zespół przygotowujemy materiał, to chcemy mieć możliwość pokazania tego gdzieś dalej.

Wiktoria Daleka, laureatka Grand Prix

Co roku staram się być na tym konkursie i tegoroczny jest już czwarty z moim udziałem. Każdy konkurs to nowe doświadczenie. Dzięki nim widzę też co brakuje w moim występie i co lepiej mogę zrobić na kolejny. Tym bardziej że swoją przyszłość wiążę z muzyką. W tym roku kończę szkołę średnią i szkołę muzyczną, także wszystko naraz się kończy, ale i coś zaczyna. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się dostać na Akademię Muzyczną i tam dalej kształcić swój głos.

Komentarze