Gmina Stężyca Konkursy Wokół nas

Szymbark. XIX Wielka Parada Bryczek i Wozów. To jedno z największych wydarzeń konnych w Polsce

Składa się ono z Wielkiej Parady Bryczek i Wozów oraz Mistrzostw Szwajcarii Kaszubskiej w wyścigach bryczkami, oraz w jeździe na oklep. W tegorocznej ich edycji wzięło udział 100 zaprzęgów konnych. Towarzyszył im festyn, którego atrakcje przyciągnęły do Szymbarka mieszkańców gminy Stężyca i przebywających tu turystów. Stąd zawsze panuje tu klimat dobrej zabawy.

W niedzielne popołudnie w Szymbarku słychać było gwar ludzi i rżenie koni. Na tegoroczną paradę, jak mówią organizatorzy, przyjechało 100 zaprzęgów konnych, około 150 koni no i oczywiście tłumy chętnych na przejażdżkę. Wśród nich wielu stałych bywalców tej imprezy. U celu parady – na boisku w Szymbarku czekało na nich mnóstwo atrakcji festynu. Darmowe zjeżdżalnie przyciągały rodziny z dziećmi. Kaszubskie smakołyki serwowały panie z miejscowego KGW pod wodzą Marzeny Treder. Gośćmi wyjątkowymi tegorocznej imprezy był wojewoda pomorski Dariusz Drelich i włodarze trzech gmin: gospodarz terenu wójt Tomasz Brzoskowski, wójt Somonina Marian Kowalewski ze swoim zastępcą i burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Wyścig pojazdów konnych

W pierwszej odsłonie Mistrzostw Szwajcarii Kaszubskiej wyścigu wozów drabiniastych i bryczek wystąpiło piętnastu uczestników. Tu nie było ściemy, to była rzeczywista walka. Niezależnie czy jechałeś bryczką, czy wozem, najważniejsze były umiejętności, a kuczerzy kaszubscy potrafią.

– Czekają nas niezwykle widowiskowe Mistrzostwa Szwajcarii Kaszubskiej w wyścigach bryczkami oraz w jeździe na oklep, gdzie woźnicy mają do pokonania pętlę 500 m. Prędkość dochodzi tutaj do 60 km/h. Jazda na oklep, czyli bez siodła i żadnych pomocy, czyli trzeba mieć spore umiejętności, by w takiej konkurencji wziąć udział – mówią Piotr Kupper, prezes Zrzeszenia Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni.

Ostatecznie okazało się, że w zmaganiach najlepsi byli Adam Serkowski i Michał Potrykus. Drugie miejsce zdobyli: Brajan i Bartek Górlikowscy, natomiast na trzeciej pozycji uplasowali się Arkadiusz Kupper i Radosław Regliński.

Wyścigi w jeździe na oklep

Emocje sięgnęły szczytu, kiedy kuczerzy zmierzyli się w jeździe na oklep. Najpierw na koniach zimnokrwistych, a później tych „gorących”. Tu od lat „rywalizują” ze sobą konkretne stajnie: Kupperów, Górlikowskich, Richertów. Jak co roku podczas zawodów czasami „poniosło jeźdźca”, a czasami konia. Różnice czasu pomiędzy startującymi sięgają setnych sekund.

Klasyfikacja w kategorii koni zimnokrwistych prezentuje się następująco. Trzecie miejsce zajął Michał Potrykus, drugie Bartek Górlikowski, a pierwsze Daniel Górlikowski.

Ostatecznie klasyfikacja w kategorii koni szlachetnych wygląda następująco. Trzecie miejsce zajął Michał Potrykus. Tuż przed nim na miejscu drugim znalazła się Nikola Wilke. Zwycięzcą został Arkadiusz Kupper.

Organizatorem tego końskiego wydarzenia jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Szczyt Wieżyca” z prezesem Andrzejem Młyńskim, Zrzeszenie Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni z prezesem Piotrem Kupperem. Wsparcia finansowego użyczył im m.in. samorząd pomorski, gminy oraz grupa miejscowych przedsiębiorców na czele z Arkadiuszem Mejerem.

D. Tryzna

Komentarze