Kultura Powiat kartuski Wokół nas

W Koszałkowie powstał park – wirtualny park

To wspólna inicjatywa Centrum Aktywnego Wypoczynku Wieżyca Koszałkowo oraz Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego. Park Baśni i Legend Kaszubskich to letnia nowość w Koszałkowie, które słynie przede wszystkim ze śnieżnych atrakcji. Co więcej, jest to również całkowicie nowy pomysł w skali naszego województwa. Park został uruchomiony wiosną, jednak jeszcze nie doczekał się oficjalnego otwarcia.

Na podstawie legend i baśni Janusza Mamelskiego oraz ilustracji Małgorzaty Walkosz – Lewandowskiej, opracowana została interaktywna aplikacja – wieżyca.pl, która umożliwia zwiedzenie parku również w przestrzeni wirtualnej. Wcześniej należy zakupić bilet zawierający kod QR, który przed rozpoczęciem zabawy należy zeskanować aplikacją na telefonie. Aplikacja jest aktywna przez 24 godziny. Przez ten czas można korzystać w niej z quizów przygotowanych przez Renatę Mistarz i treści kaszubskich opowiadań.

– Przeważnie odwiedzają nas szkolne wycieczki, grupy dzieci z rodzicami. Animatorzy prowadzą zajęcia na podstawie scenariuszy pani Mistarz, która opracowała system nauczania języka kaszubskiego w pomorskim. Możemy więc mieć pewność co do przekazywanych treści – mówił Przemysław Borowski z Centrum Aktywnego Wypoczynku Wieżyca Koszałkowo.

Jeżeli mamy ochotę tylko na spacer przez park, bez dodatkowych – wirtualnych atrakcji, to jest on bezpłatny.

Do dyspozycji zwiedzających park przy pomocy urządzeń elektronicznych jest aż 15 tablic i baśni. Aby zapoznać się  z nimi wszystkimi potrzeba co najmniej dwóch godzin. W zbiorze znajdują się baśnie i legendy m.in. „Ò Smãtku”, „Ò Stolëmie i Wdzëdzanie”, a także opowieści o słynnych kaszubskich zjawach i demonach – „O czarownicy z Przodkowa” czy „O diabelskich pieniądzach”.

S.SZ

Komentarze