Gmina Karsin Wokół nas

Wiele. Święto plonów gminy Karsin. ,,Niech nigdy nikomu nie zabraknie chleba’’

To słowa, które często padały podczas tegorocznych dożynek gminy Karsin, których gospodarzem było sołectwo Wiele. Rozpoczęto od uroczystej mszy celebrowanej przez wszystkich proboszczów parafii należących do gminy. Później na wielewskiej scenie gospodarze dożynek odebrali dożynkowy chleb i podzielili się nim. Z okazji święta na scenie i wokół niej działo się wiele ciekawych rzeczy.

Mszę dożynkową w intencji rolników odprawił proboszcz parafii św. Mikołaja w Wielu ks. Jan Flisikowski, który na ten czas otrzymał ,,wyjściówkę’’ ze szpitala. Razem z nim celebrowali proboszczowie wszystkich parafii znajdujących się granicach gminy. U stóp ołtarza stanęły wieńce dożynkowe i dary złożone przez delegacje sołectw. Uroczysty charakter nadawała jej obecność pocztów sztandarowych OSP i miejscowych Zrzeszeńców oraz Orkiestry Dętej z Osowa i Zespołu Kaszuby z Wiela i Karsina. W homilii, którą wygłosił ks. J. Flisikowski padało wiele słów o wartościach, jakie niesie ze sobą chleb, ale też jedność i wspólnota narodu.

Dożynkowe tradycje

Po mszy jej uczestnicy w dożynkowym korowodzie przeszli na wielewską scenę, wokół której stanęły stosika festynu dożynkowego. Przybyłych powitał gospodarz dożynek – wójt Roman Brunke. Wśród nich byli Józef Modrzejewski, Radny Powiatowy, Zastępca Wójta Tomasz Urbański, Honorowy Obywatel Gminy Karsin Stefan Korzeniowski. Duchowieństwo reprezentowali ks. Tadeusz Wandtka, nowy proboszcz parafii w Karsinie i ks. Michał Stępnik, proboszcz parafii w Osowie. Służby mundurowe reprezentowali: nadkom. Adam Bork, Komendant Powiatowy Policji w Kościerzynie, Michał Jaworski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna i Wojciech Czajka z Nadleśnictwa Lipusz i dh Józef Bok, prezes OSP Wiele.

Przy dźwiękach pieśni ,,Plon niesiemy plon’’ starostowie dożynek złożyli na jego ręce dożynkowy bochen chleba. Byli nimi Elwira i Andrzej Baczyńscy z Dąbrowy, którzy prowadzą 70-hektarowe gospodarstwo, na którym hodują ponad sto sztuk bydła mlecznego.

– Trzymając w ręku bochen chleba, symbolizujący tegoroczne zbiory, czujemy radość i wdzięczność. Zgodnie ze staropolską tradycją chcemy podzielić się tym chlebem ze wszystkimi mieszkańcami gminy Karsin oraz przybyłymi gośćmi. Niech to dzielenie się będzie znakiem wspólnoty, jaką tworzymy. Niech nigdy nikomu nie zabraknie chleba – mówił wójt R. Brunke.

Dożynkowym chlebem podzielili się z uczestnikami dożynek Bogdan Pepliński, przewodniczący Rady Gminy Karsin i radny J. Modrzejewski.

Atrakcje wielewskich dożynek

Przed wielewską sceną zgromadziły się tłumy. Na pewno przyciągnęła ich gwiazda festynu dożynkowego – Kabaret Koń Polski, którego członkowie podkreślili, że lubią tu przyjeżdżać, bo tylko tu, w Wielu mogą kupić ,,węgorza w galarecie’’. Ale to chyba nie jest jedyny powód. Z regionalnym repertuarem wystąpił Zespół Kaszuby z Wiela i Karsina oraz zagrała osowska orkiestra. Po raz pierwszy na wielewskiej scenie występ swój miały dziewczyny z Zespołu Paradise. Ich sprawność i choreografia nagrodzono rzęsistymi oklaskami. Pogoda dopisała i choć dawał się we znaki zimny wiatr wiejący od jeziora, to publiczność była do końca dożynek.  

D. Tryzna

Roman Brunke, wójt gminy Karsin

Dzisiejszą uroczystością zamykamy tegoroczne żniwa. Po ciężkiej pracy gromadzimy się we wspólnocie, aby świętować i złożyć przede wszystkim dziękczynienie Bogu za zebrane plony.

Dożynki to jedna z najpiękniejszych tradycji przypominająca kolejnym pokoleniom, że dzięki pracy rolników codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb. Za to z wdzięcznością pochylamy dziś głowy przed Wami drodzy rolnicy. Za owoce Waszej pracy pragnę w imieniu wszystkich mieszkańców podziękować słowami świętego Jana Pawła II ,,Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika tym rękom, które z trudnej i ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić’’.

Składamy Wam życzenia jak najobfitszych plonów oraz aby nigdy nie zabrakło na naszych stołach najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Patrząc z radością na dożynkowy korowód dziękujemy też za kultywowanie tradycji. Bo tradycja nas współtworzy, zakorzeniając w nas wartości, które wyznawały i którymi żyły pokolenia naszych przodków.

Komentarze