Gmina Żukowo Samorząd Wokół nas

Żukowo. Noworoczne spotkanie członków KZP. Senator A. Górska i marszałek M. Struk gośćmi Kaszubskiego Związku Pracodawców

26 stycznia w Kaszubskim Centrum Sportu w Żukowie pierwszy raz w bieżącym roku spotkali się członkowie Związku. Organizatorami tego wydarzenia był KZP i gmina Żukowo. Oprócz roboczych prezentacji długie wystąpienie przed jego uczestnikami miał gość specjalny – Mieczysław Struk, marszałek pomorski.

Już samo miejsce spotkania zrobiło wielkie wrażenie na jego uczestnikach. Kaszubskie Centrum Sportu to obiekt, który na pewno będzie wizytówką miasta i gminy. Jak usłyszeliśmy, służyć będzie szczególnie sportom walki, wszak na terenie gminy działa „Morena Żukowo” – znany klub zapaśniczy i rośnie w siłę karate.

Żukowo – gmina przyjazna przedsiębiorczości

Gospodarzami spotkania byli: Zbigniew Jarecki, prezes zarządu KZP i Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo. Pierwszy z nich w swoim wystąpieniu krótko podsumował ubiegły rok w życiu związku. Wystąpienie burmistrza było dłuższe, konkretne, bo pokazało osiągnięcia bieżącej kadencji samorządu gminnego. Zebrani zobaczyli i usłyszeli jakie w tym czasie zrealizowano inwestycje w różnych obszarach życia. Włodarz miasta i gminy pochwalił się wieloma osiągnięciami, tytułami i nagrodami, które zdobył samorząd. Pokazał rozwój społeczny i kulturalny. Zachęcał do inwestowania, pokazując wiele przykładów tego, że gmina jest przyjazna przedsiębiorczości.  

Robocze prezentacje

Pierwszą z zaplanowanych prezentacji przedstawili przedstawiciele firmy Starfunds. Jej tematem była sztuczna inteligencja. Zaczęli od pokazania historii jej rozwoju: od bomby Turinga, po Chat GPT. Zebrani usłyszeli co sztuczna inteligencja może przynieść w biznesie i jakie są zagrożenia wynikające z niej. Poruszony został jej ewentualny wpływ na koszta produkcji, jej szybkość, czy choćby zatrudnienie. Rozprawiono się z kilkoma mitami dotyczącymi AI.

Zupełnie odmienna była kolejna prezentacja. Przedstawicielka firmy E-DORADCA szeroko przedstawiła dostępne w najbliższym czasie Fundusze Europejskie dla Pomorza. Pokazała krok po kroku jakie programy z dofinansowaniem ze środków UE będą proponowane pomorskim firmom.

Wystąpienia VIP-ów

W wystąpieniu nowej senator z naszego regionu dominowały akcenty polityczne. Parlamentarzystka nie wahała się nawet użyć określenia „trupy w szafie” mówiąc o zmianach politycznych zachodzących w ostatnim czasie w kraju. Z drugiej strony zapewniła o swojej przychylności dla pomorskich, kaszubskich przedsiębiorców.

W wystąpieniu marszałka pomorskiego poruszanych tematów było bardzo dużo. Od pochwały lokalnej przedsiębiorczości przeszedł on do przedstawienia trendów jakie rysują się w gospodarce naszego regionu. Mówił o realizowanych i potrzebnych inwestycjach w komunikacji, zarówno kolejowej, jak i samochodowej. Nawiązywał do priorytetowych inwestycji, które mają mieć miejsce na Pomorzu np. budowy elektrowni atomowej. Podkreślał konieczność inwestowania w szkolnictwo zawodowe, rozwój oświaty jako działań niezbędnych dla stworzenia zaplecza pracowniczego dla pomorskich firm. Podzielił się z zebranymi istotnymi dla naszego regionu informacjami.

Ważność poruszanych tematów, zarówno tych zaplanowanych, jak i wystąpień gości, była tak istotna, że spotkanie zostało znaczenie wydłużone i zdecydowana większość jego uczestników była do końca.

Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Mieczysław Struk, marszałek pomorski

Ze strony administracji samorządu regionalnego jesteśmy absolutnie przekonani co do tego, że nie ma już odwrotu co do budowy elektrowni nuklearnej i od decyzji wskazującej lokalizację. Mogą być jakieś korekty inwestycyjne, które mogą być przeprowadzane przez inwestora. Mogą być takie rzeczy, bo nie ma jeszcze pełnej decyzji środowiskowej. Trzeba się tylko zastanowić nad tym w jaki sposób tę inwestycję wykorzystać, bo ona w bardzo synergiczny sposób ma rozwijać inne obszary. Na przykład modernizacja linii z Kartuz do Sierakowic i do Lęborka a dalej do Choczewa. Myślę, że Kaszuby mogą dużo na tym zyskać. Przede wszystkim chodzi tu o przepływ pracowników do budowanej elektrowni, a potem także do eksploatacji. Z całą pewnością będą inwestycje w powiecie wejherowskim i lęborskim związane z elektrownią nuklearną, ale też inne rodzaju. Na przykład środowisko gdańskie od czasu pożaru hali stoczni było zawsze obiecywane środowisku, że pojawi się oddział oparzeń w naszym województwie i to jest uzasadnione. Rafineria, porty, coraz więcej obiektów energetycznych. Być może to jest szansa, żeby jeden ze szpitali miał taki oddział.

ZAPROSZENIE

Kaszubski Związek Pracodawców i Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński zapraszają na noworoczne spotkanie przedsiębiorców, które odbędzie się 15 lutego 2024 r. o 11:00 w Restauracji „Złota Jesień” w Kartuzach. Podczas spotkania, bez ogólników i na konkretnych przykładach radca prawny Paweł Cioban omówi realne biznesowe i życiowe powody, dla których warto mieć fundację rodzinną

Komentarze