Gmina Żukowo Samorząd Wideo Wokół nas

Żukowo. Spotkanie seniorów – mieszkańców miasta. Zabawa dla prawie pięciuset osób

W sobotę 3 lutego odbył się wyjątkowy dzień, który zgromadził żukowskich seniorów na czas pełen zabawy, rozmów i wspólnej zabawy. Tego dnia po raz kolejny świętowano na spotkaniu seniorów z sołectwa Żukowo.

Organizatorami spotkania jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, a partnerami są: OKiS, urząd gminy i Caritas Archidiecezji Gdańskiej. W organizację włączona jest również Rada Sołecka Żukowa, która włącza się w sponsoring wydarzenia.

– Wysłaliśmy zaproszenia do około tysiąca osób powyżej 65 roku życia. Potwierdziło swoją obecność prawie 470 osób. To już kolejne spotkanie w tym miejscu, bo pierwsze trzy były poza tą salą. Myślę, że powoli zbliżamy się do jubileuszu 20-lecia – mówi zastępca kierownika GOPS Alicja Pyszka.

Gmina troszczy się o swoich seniorów

Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa często powtarza, że Żukowo jest młodą gminą. Napływ nowych mieszkańców jest też odczuwalny w samym mieście za sprawą Osiedla Złota Reneta. Stąd Żukowo ma dziś 8,2 tys. mieszkańców, a liczba seniorów sięga około 1 tys. 

– Cieszymy się, że możemy organizować dla nich spotkania, bo ta grupa jest najbardziej zasłużona dla funkcjonowania każdej wspólnoty. Oni tu od wielu lat pracowali, płacili podatki, angażowali się w działalność różnoraką. Niektórzy z tych obecnych na sali jeszcze pełnią funkcję czy przewodniczących rad osiedli, czy są po prostu zaangażowani w różnego rodzaju stowarzyszenia, a więc to są ludzie, którzy ciągle są aktywni w naszej gminie – mówi burmistrz.

Lubią spędzać czas

Na spotkanie z seniorami przybyli przedstawiciele samorządu burmistrz W. Kankowski i przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmitke, poseł Henryka Krzywonos-Strycharska i ks. Czesław Las z parafii Miłosierdzia Bożego. Powitano Stanisława Gackowskiego, Honorowego Obywatela Gminy Żukowo. Obecni byli kierownicy jednostek organizacyjnych oraz Karolina Grabowska, opiekunka szkolnego koła Caritas. Wiele emocji widocznych było przy dzieleniu dużego tortu, który specjalnie na tę okazję przygotowała Cukiernia Markiza. Dla seniorów zaśpiewała Angelika Formela, a do tańca zagrał zespół.

D. Tryzna

Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa

„Pamiętamy o naszych seniorach”

W ostatnim czasie, dzięki pomocy powiatu, zaczął działać u nas Uniwersytet Trzeciego Wieku i powstały kluby seniora. Tworzymy miejsca gdzie aktywność seniorów może być realizowana np. świetlica w Przyjaźni.

Jakiś czas temu zapoczątkowałem akcję „Wakacje dla seniora”. To działania wspierające ich wakacyjne wyjazdy, które zdobyły dużą popularność.

Każde z naszych sołectw ma do dyspozycji środki, których część również jest przeznaczana na potrzeby seniorów.

Gmina stara się angażować w dobre inicjatywy skierowane do tej grupy mieszkańców. Czekamy również na programy, które wkrótce mają się pojawić w Samorządzie Pomorskim, aby móc aplikować do nich po dodatkowe środki dla seniorów.

Komentarze