OSP Powiat kartuski Powiat kościerski Samorząd Wideo Wokół nas

Szymbark. Funkcyjni pomorskiej OSP omówili 2023 i plany na br. Wyjazdów było mniej a pieniędzy ma być tyle samo

2 lutego w strażnicy OSP Szymbark odbyła się roczna Narada Prezesów Zarządów Oddziałów Gminnych ZOSP RP i Komendantów Gminnych. Na spotkaniu tym przedstawił się zebranym st. bryg. Marian Hinca, pełniący obowiązki komendanta wojewódzkiego. Zebrani podsumowali ubiegły rok i omówili najważniejsze sprawy związane z funkcjonowaniem pomorskiej OSP w roku 2024.

W Szymbarku spotkali się prezesi, komendanci i przedstawiciele Gminnych Związków OSP RP z władzami wojewódzkimi Związku, przedstawicielami PSP i samorządu. Gospodarzem narady był tradycyjnie Edmund Kwidziński, dyrektor Biura Wojewódzkiego ZOSP RP.  

Strażacka statystyka za rok 2023

Liczba OSP w województwie pomorskim wynosi 580, w tym 244 należą do KSRG. Na koniec roku ubiegłego do pomorskich OSP należało ponad 21,3 tys. członków zwyczajnych, z czego 10,8 tys. członków mogących brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

2023 rok charakteryzował się spadkiem ilości zdarzeń. W tym czasie do jednostek trafiło wiele nowego sprzętu, wyposażenia i wyjątkowa, rekordowa ilość wozów bojowych – aż 47, które wcześniej były na wyposażeniu PSP. Dh Grzegorz Pladzyk przedstawił statystykę pozyskania przez pomorskie OSP odpisów z 1,5 proc. podatku dochodowego. Widać znaczny wzrost pozyskanych kwot przy jednoczesnym spadku liczby darczyńców. Tradycyjnie wśród liderów tych statystyk są jednostki OSP: Borzestowo, Chwaszczyno, Stara Kiszewa.  

Komendant przedstawił się zebranym

Obecność tak wielu funkcyjnych pomorskiej OSP wykorzystał st. bryg. Marian Hinca, pełniący obowiązki komendanta wojewódzkiego PSP, aby przedstawić się tym, którzy go nie znają.  

Druhowie powitali go oklaskami, życzeniami i prezentem. Osobną laudację w imieniu samorządu powiatu kartuskiego złożył Mieczysław Woźniak, przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego.

Co z finansami dla OSP na bieżący rok?

St. bryg. M. Hinca przedstawił, jak to ujął, ogólną aktywność w zakresie operacyjnym – to co jest najważniejsze na styku komendanta wojewódzkiego PSP a działalnością OSP. Zaprezentowana została lista jednostek, które w 2024 roku zostaną przyjęte do KSRG, ale jak zaznaczył komendant, mogą zajść w niej zmiany. Omówiono nowe zasady i prawa, które wejdą w roku bieżącym. Opiekunowie MDP zobowiązani zostali do przedstawienia zaświadczenia dotyczącego niekaralności. Od bieżącego roku druhowie będą objęci co 3 lata badaniami lekarskimi i szkoleniami BHP.

– Najwięcej pytań, które ostatnio do mnie trafiają, dotyczy „czy i na jakim poziomie będą finansowane zadania OSP?”. W tej chwili nie mam pełnej informacji jak to będzie robione. Wszystko jest na etapie wyliczeń. Panuje jednak ogólne przekonanie, że zadanie to powinno być realizowane na poziomie nie gorszym niż w roku ubiegłym. To chyba informacja bardzo dobra – mówił m.in. p.o. komendanta.

D. Tryzna

St. bryg. Marian Hinca, p.o. komendanta wojewódzkiego

Dla tych, co mnie nie znają, kilka słów o sobie. Urodziłem się w tym powiecie. Ówczesny dowódca JRG w Kartuzach, obecny tu dh E. Kwidziński, przyjechał do nas do wioski, aby przeprowadzić ćwiczenia operacyjnie. Odbyły się one na podwórzu przy moim domu. Zrobiły na mnie wrażenie i zapragnąłem zostać strażakiem. Później były konkursy wiedzy pożarniczej w szkole podstawowej, Szkoła Chorążych i przychylność lokalnego OSP. W latach 90. dwa lata pracowałem w dziale operacyjnym komendy wojewódzkiej. To dało mi świetną okazję, aby pojeździć po województwie, zapoznać się z jednostkami, nawiązać kontakt z Wami.

Komentarze