Gmina Żukowo Inwestycje OSP

Żukowo. Wzorcowa inwestycja programu marszałka gotowa

Kompleks treningowo-szkoleniowy ma zachęcić młodzież do wstępowania w szeregi OSP. Stąd sfinansować go pomogły solidarnie samorządy powiatu kartuskiego. Wczoraj podczas prezentacji jego głównego elementu – dwunastometrowej ścianki wspinaczkowej obecni byli inwestorzy i beneficjenci zadania.

O programie opowiedział sam autor.

– Nie jest tajemnicą, że średnia wieku członków OSP rośnie. Zależy nam, aby do Ochotniczych Straży Pożarnych, zgłaszali się młodzi ludzie. Takie ośrodki treningowe będą budowane w miejscach zgłaszanych przez władze lokalne i myślę, że zachęcą młodych, aby wstępowali w szeregi OSP – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek pomorski. 

Żukowo wybrano jako jedno z trzech miejsc pilotażu tego programu. Zadecydowały czynniki takie, jak ilość interwencji, odpowiednia baza i wielkość szeregów strażackiej młodzieżówki. Wybór okazał się trafiony, ponieważ tylko w Żukowie udało się to zadanie zrealizować. Marszałek to wyraźnie zaakcentował. W zamyśle podobne kompleksy mają stanąć w każdym powiecie pomorskim. Samorząd Pomorski już zabezpieczył na to zadanie środki w budżecie.

Finansowanie inwestycji wyzwaniem

Oszacowano, że inwestycja będzie kosztować 900 tys. zł. Kiedy ruszyła budowa okazało się, że kwota jest niewystarczająca. Marszałek poprosił o pomoc samorządy kartuskie. Montażem grupy wspierającej finansowo inwestycję zajął się burmistrz Wojciech Kankowski. Udało się. Gminy powiatu kartuskiego i starostwo dołożyły 0,76 mln zł.

Stąd 31 stycznia na prezentację głównego elementu kompleksu zostali zaproszeni wszyscy włodarze gmin z powiatu kartuskiego oraz starosta Bogdan Łapa. Obecni byli również radni sejmiku pomorskiego: Danuta Rek, Sylwia Laskowska-Bobuła i Piotr Karczewski.

Marszałek M. Struk nie szczędził słów podziękowania za tak solidarną postawę samorządowców kartuskich.

– Zbudowanie partnerstwa, które udało się burmistrzowi Żukowa, oczywiście nie jest łatwe. Bardzo liczymy na to, że stanie się ona dobrym przykładem dla samorządowców z innych powiatów – podkreśłał marszałek. 

Zresztą w wydarzeniu uczestniczyli wójt Szemuda Ryszard Kalkowski i burmistrz Pelplina Mirosław Chyła.

Powiat kartuski wzorem

Do słów marszałka odniósł się B. Łapa, starosta kartuski. Mówił w imieniu wójtów i burmistrzów. Powiedział, że wspólne finansowanie inwestycji przez samorządy kartuskie to normalność. Można powiedzieć, że to już tradycja. Wymienił te ostatnie, jak choćby budowa hospicjum kartuskiego czy ronda w Kiełpinie.

Za obiekt, który powstał dziękowali jego beneficjenci. Słów nie szczędził przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP w Kartuzach i Edmund Kwidziński, dyrektor biura Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP. W imieniu obecnych na wydarzeniu prezesów żukowskich jednostek OSP wypowiedział się dh Waldemar Dampc, prezes Gminnego ZOSP RP. O zaletach ścianki szeroko opowiadał Marek Gudaniec, przedstawiciel wykonawcy – firmy Polferro. 

Kompleks zlokalizowany jest przy remizie miejscowej OSP. Na obiekt składają się przede wszystkim elementy podnoszące sprawność strażaków, w tym 12-metrowa ścianka wspinaczkowa. Wyposażona jest ona dodatkowo w dwa tory do wspinaczki z podwójną automatyczną hydro- pneumatyczną asekuracją dla każdego toru. Wkrótce zamontowane zostaną również tory przeszkód wyposażone w równoważnie, tunele, ścianę drabiniastą.

D. Tryzna

Komentarze