Gmina Sulęczyno Wokół nas

Węsiory/Klukowa Huta. Co kryje żwirownia ciąg dalszy. Dostali informację, że w żwirowni zakopane są śmieci. Teraz sprawdzają ją

W dniu dzisiejszym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku potwierdził działania prowadzone w celu weryfikacji informacji otrzymanych od sygnalisty na temat nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami na terenie żwirowni zlokalizowanej w okolicach Węsior.

Jak poinformowaliśmy we wtorek 24 stycznia, na jej terenie pracowali inspektorzy WIOŚ w Gdańsku wraz z pracownikami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej i próbobiorcami Centralnego Laboratorium Badawczego oddział w Gdańsku. Czynności były prowadzone wspólnie przedstawicielami Prokuratury Rejonowej w Kartuzach i funkcjonariuszami policji. Obecny był również biegły sądowy i geodeta i pracownicy urzędu gminy Sulęczyno.

W toku czynności najpierw przy użyciu drona z kamerą termowizyjną i georadaru ustalano miejsce zdeponowania odpadów, a później dokonano odkrywki za pomocą koparki. Pobrano próby odpadów do badań w celu wykrycia substancji niebezpiecznych dla środowiska.

Jak podaje komunikat WIOŚ, wstępne ustalenia wskazują na naruszenia art. 194 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach: prowadzenie tej ewidencji w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym oraz przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia zagrożone karą pieniężną w wysokości od 1 tys. do 1 mln zł. Czynności w sprawie trwają. Do tematu powrócimy.

WIOŚ/opr.red.

Fot. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku
Fot. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku
Fot. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku

Komentarze