Na początku tygodnia dh Józef Plata z OSP Stara Kiszewa, jako pierwszy w powiecie kościerskim otrzymał decyzję o przyznaniu świadczenia ratowniczego. Następne w kolejce są wnioski druhów z gminy Liniewo. Wszyscy zainteresowani pozyskaniem świadczenia mogą jeszcze złożyć wnioski.
Podczas ubiegłotygodniowego spotkania druhów z OPS Stara Kiszewa Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie st. bryg. Tomasz Klinkosz poinformował, że w poniedziałek 21 lutego przyzna pierwsze decyzje dotyczące świadczeń ratowniczych. Jak powiedział tak się stało. Pierwszą osobą, która go otrzymała jest dh Józef Plata, który w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Kiszewie aktywnie działał przez blisko 50 lat. Przez ten czas pełnił m.in. funkcję mechanika oraz kierowcy.
Do tej pory do KP PSP w Kościerzynie wpłynęło kilkanaście wniosków o wydanie decyzji przyznającej świadczenie ratownicze. Wśród nich są cztery wnioski złożone przez druhów z terenu gminy Liniewo.
Zasady przyznawania świadczenia
Świadczenie ratownicze było wyczekiwane przez wszystkich druhów od wielu lat. Prawo do niego przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia. Wymagany jest również bezpośredni udział w działaniach lub akcjach ratowniczych co najmniej raz w roku przez co najmniej przez 25 lat w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet. Świadczenie w wysokości 200 zł wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy.
– Od 1 stycznia br. każdy ma dziewięć miesięcy na złożenie wniosku. Jeżeli osoba go złoży w tym terminie, to świadczenie zostanie jej wypłacone od stycznia. Jeśli złoży świadczenie po okresie dziewięciu miesięcy, to świadczenie zostanie wypłacone począwszy od miesiąca, w którym dana osoba złożyła wniosek – wyjaśnia st. bryg. T. Klinkosz
Wszyscy zainteresowani, którzy chcieliby pozyskać świadczenie zobligowani są do wypełnienia kilku formularzy. Załącznik te dostępne są m.in. na stronie internetowej KP PSP.
KP PSP/opr.red
Procedura uzyskania świadczenia ratowniczego
Każdy, który będzie się starał o uzyskanie świadczenia ratowniczego musi
- Wypełnić trzy formularze: wniosek o przyznanie świadczenia, klauzulę RODO oraz oświadczenia trzech świadków. Jednym z nich musi być osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach lub akcjach ratowniczych. Co do pozostałych dwóch świadków nie ma wymagań.
- Następnie zainteresowany udaje się do wójta, który weryfikuje prawdziwość poświadczeń na podstawie posiadanych dokumentów.
- Podpisane przez wójta wnioski zainteresowany składa w Komendzie Powiatowej PSP. Jeżeli wnioskujący ma problem z dotarciem do niej, może skontaktować się z Komendą, która wydeleguje osoby do odebrania dokumentów.
- Następnie komendant sprawdza wymagania formalne wniosku. W dalszej kolejności wydaje decyzję, którą kieruje do zakładu emerytalno-rentownego w Warszawie, gdzie wniosek czeka na rozpatrzenie.