Inne Powiat kartuski Powiat kościerski

Zaostrza się walka z pandemią

Region.

Coraz to nowe nakazy i obostrzenia wydaje rząd i odpowiednie służby w ramach przeciw działań rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotyczą one miedzy innymi osób objętych kwarantanną , działalności szkół i komunikacji miejskiej.

Za nami drugi weekend czasu pandemii. Ruch na ulicach był minimalny. Ludzie wzięli do serca nakazy służb. Akcja „Zostań w domu” cieszy się powodzeniem. Sprzyjała jej pogoda, powrót zimy pierwszego dnia kalendarzowej wiosny.

Czas próby

Mniejszy ruch pieszy i samochodowy widać było też przez cały tydzień. Mówią o tym policjanci i pracownicy stacji benzynowych.

-Można powiedzieć ,że mamy około 1/3 klientów porównując do okresu sprzed pandemii- informuje nas pracownik jednej z liczących się sieci stacji benzynowych.

Czy to wystarcza aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa? Chyba nie ponieważ liczba objętych kwarantanną mieszkańców rośnie. Jeszcze większy progres jest w skali kraju. Stąd chyba między innymi  decyzja  o  zaostrzeniu przepisów dotyczących kwarantanny. Ci którzy nie będą jej przestrzegać mogą zapłacić mandat  do wysokości 30 tys.zł, a nawet może im grozić więzienie. Służby mundurowe sprawdzają jak wywiązujemy się z niej.

Szkoły zamknięte na dłużej

21 marca Minister Oświaty ogłosił że przedłuża się czas zamknięcia szkół do Świąt Wielkanocnych. Równocześnie poprosił i zachęcał nauczycieli aby w większym stopniu korzystali z nauczania przez Internet. Rząd twierdzi że dał temu odpowiednie narzędzia. Okazuje się jednak że ten sposób nauki jest wykorzystywany tylko w szkołach średnich i na uczelniach.

Ograniczyć kontakty

Zaostrza reguły kontaktu z petentami Poczta Polska .Od ubiegłego tygodnia w przypadku korespondencji która ma być potwierdzona przez odbiorcę nie musi być konieczny jego podpis. Zamiast tego listonosz może wpisać nazwisko odbiorcy i jego numer dowodu. Chodzi o to aby do minimum ograniczyć kontakty listonosza z odbiorcami. W tym kierunku „poszły” też  wszystkie urzędy, instytucje i biura.

Jedynymi miejscami gdzie nadal można zobaczyć więcej ludzi są sklepy spożywcze ,drogerie i „budowlanka”. Ale i tu widać obostrzenia związane z pandemią .

D.Tryzna

Komentarze