Gmina Stężyca

Jest spółka inwestycyjna i będzie fundusz sołecki

Gmina Stężyca. Z XIII Sesji Rady Gminy

Na ostatniej sesji Rady Gminy podjęto kilka istotnych dla funkcjonowania samorządu uchwał. Decyzją radnych w następnym roku gmina znajdzie się w gronie tych, w których funkcjonuje Fundusz Sołecki. Radni dali też zielone światło dla działalności Gminnej Spółki Inwestycyjnej.

O pomyśle wójta Tomasza Brzoskowskiego na powołanie drugiej spółki gminnej, która przejmie dalsze gminne inwestycje pisaliśmy już kilkukrotnie. To pomysł nowatorski, bo w żadnym innym samorządzie w naszych powiatach czegoś takiego nie ma. Owszem, prawie wszystkie gminy mają swoje spółki komunalne i to im wystarcza. Dzięki temu nie muszą zwracać VAT-u z prowadzonych inwestycji wodno-kanalizacyjnych, a są to pokaźne kwoty.

Gminna Spółka Inwestycyjna, dzięki uchwałom przyjętym przez radnych 3 marca, może już funkcjonować.

2021 z Funduszem Sołeckim

Podczas tej sesji radni podjęli też uchwałę w sprawie funduszu sołeckiego na rok budżetowy 2021. Jak tłumaczył przewodniczący Stefan Literski, rada musi podjąć tę uchwałę na co najmniej rok przed jej wejściem w życie. Jej opracowanie zostało wcześniej skonsultowane ze wszystkim sołtysami. Jak poinformował wójt Tomasz Brzoskowski, wyrazili zgodę, aby naliczanie środków w ramach Funduszu Sołeckiego odbywało się tak samo, jak w latach ubiegłych.

Nowe drogi w 16 sołectwach

Wójt Tomasz Brzoskowski zadeklarował, że do połowy października w 16, spośród 18 sołectw na terenie gminy, zostanie wylana na drogach nowa nawierzchnia asfaltowa. W niektórych miejscach pozostają jeszcze kwestie uregulowań formalno – prawnych.

– Mamy już pozwolenia na budowę. Komisja rozstrzygnie przetarg i natychmiast przystąpimy do poszczególnych zadań. Do połowy października powinniśmy się spokojnie wyrobić – mówił włodarz gminy.

Jeżeli chodzi o jedną z najbardziej zniszczonych dróg na terenie gminy –w Klukowej Hucie, to jej remont będzie miał miejsce w drugiej połowie 2020 r. Ma powstać tam kanalizacja deszczowa wraz z nową nawierzchnią asfaltową, ale jest to jeszcze kwestia rozmów z Zarządem Dróg Powiatowych.

S.SZ

Komentarze