Gmina Stężyca Wokół nas

Stężyca. Charytatywny „Festiwal Smaków”. Zbierali pieniądze na kartuskie hospicjum

W niedzielę, 24 lipca na terenie ogrodów parafii p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Stężycy odbył się festyn, podczas którego zbierano środki na hospicjum w Kartuzach. Impreza nie miała jednak wymiaru zwykłej kwesty, lecz obfitowała w mnóstwo atrakcji oraz konkursów z nagrodami. Towarzyszył mu Piknik Kaszubski na terenie stężyckiej biblioteki.  

Piknik Kaszubski dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022. Gościem specjalnym imprezy był mistrz Polski w tabaczeniu Tadeusz Makowski z Chmielna, który pokazywał proces wytwarzania tabaki oraz sposób jej zażywania. Jednym z głównych punktów festynu był pokaz wyplatania wieńców dożynkowych, prezentowany przez Alicję Domaschke przewodniczącą KGW Stężyca. Odbyły się również warsztaty malowania na szkle i warsztaty haftów. Efektem były piękne nowopowstałe obrazy i Eko torby. Ponadto przeprowadzono quiz z nagrodami, w stworzonej w tym celu strefie legend kaszubskich. A za samodzielne opowiedzenie jednej z legend przewidziano nagrodę specjalną. Był też poczęstunek degustacyjny przygotowany przez KGW w Stężycy. Uczestnicy mogli podziwiać prace kaszubskiej sztuki ludowej przygotowane przez uczestników projektu Odyseja Kaszubska 2022.

Oblegane ogrody parafii

 ,,Festiwal Smaków” stężycka parafia zorganizowała przy współpracy z m.in. Gminną Biblioteką Publiczną w Stężycy, Stowarzyszeniem Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej, KGW ze Stężycy oraz Klukowej Huty, Wolontariatem 50+ i ośrodkiem Waldtour w Gołubiu.

W ogrodach parafii stanęła scena, namioty bankietowe i stoiska gastronomiczne. Odbyły się warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez ,,Kaszubianki”. Szczególna oferta czekała na najmłodszych. Z atrakcji które pojawiły się na festynie warto wspomnieć o strażakach z OSP, którzy utworzyli dla dzieci park linowy. Impreza była nadzwyczaj udana, w czym zasługa wielu wolontariuszy, instytucji, stowarzyszeń i osób prywatnych.

BM 

Komentarze