Gmina Karsin Konkursy Patronujemy

Wiele. 45. Turniej Gawędziarzy. Będzie królować kaszubska mowa

Już w najbliższy weekend w Wielu odbędzie się już 45. Wielewski Turniej Gawędziarzy. Jego uczestnicy powalczą o nagrody im. Henryka Derdowskiego, Józefa Bruskiego, Wincentego Rogali i Józefa Brzezińskiego. Wydarzeniu po raz kolejny towarzyszyć będzie Jarmark Sztuki Ludowej „Wiele Rzeczy”.  

W dniach 6-7 sierpnia w Wielu odbędzie się już 45. Wielewski Turniej Gawędziarzy. Jego organizatorami są: Dom Kultury w Wielu, gmina Karsin oraz oddział ZKP Wiele-Karsin.

W tych dniach na wielewskiej scenie podczas jubileuszowej edycji Turnieju rywalizować będą gawędziarze z Kaszub, Kociewia i Rzeszowszczyzny. Poprowadzą go wyśmienicie Ania Gliszczyńska i Janusz Pryczkowski. W turniejowym jury zasiądą: Tadeusz Lipski, Felicja BaskaBorzyszkowska, dr Bożena Ugowska i dr Grzegorz Schramke.

Program tegorocznego wydarzenia

W sobotę o godz. 15 odbędzie się uroczyste otwarcie. Na ten dzień zaplanowano turniejowe zmagania i prezentacje gawęd. Tego samego dnia, o godz. 11 nastąpi otwarcie Jarmarku Sztuki Ludowej „Wiele Rzeczy”. W niedzielę, 7 sierpnia uroczystości rozpocznie msza święta o godz.11:30 w kościele św. Mikołaja w Wielu. O godz. 14 nastąpi przemarsz ulicami Wiela do pomników Wicka Rogali i Hieronima Derdowskiego oraz do grobu Józefa Brzezińskiego. Finał turnieju odbędzie się o godz. 15 na wielewskiej scenie. Dekoracji zwycięzców będą towarzyszyć występy laureatów turnieju. Na scenie pojawi się również Zespół „Kaszuby” z Wiela i Karsina oraz Dziecięcy Zespół Tańca Kaszubskiego z Domu Kultury w Wielu. Na koniec, o godz. 17 rozpocznie się koncert Kapeli Podwórkowej „Ferajna Bydgoska”.

Nad/opr.red

Komentarze