Gmina Kartuzy OSP Wokół nas

Gmina Kartuzy. Inicjatywa Powiatowej PSP i Gminnej OSP. Pamiętają o strażakach, którzy odeszli na wieczną służbę

Na grobach strażaków szczególnie zasłużonych dla jednostek z terenu gminy zapalone zostały specjalnie przygotowane znicze. W ramach pamięci o tych, którzy odeszli na wieczną służbę dziś po południu w Kartuskiej Kolegiacie odbędzie się msza święta w intencji strażaków zawodowych, członków OSP Kartuzy oraz orkiestry strażackiej.

W piątek 29 października na zakończenie Zjazdu Gminnego Związku OSP RP w Mirachowie, przedstawicielom poszczególnych jednostek z terenu gminy zostały rozdane specjalnie przygotowane znicze. Każdy z nich został opieczętowany naklejką, na której widnieją słowa ,,Pamiętamy…. Strażacy PSP i OSP powiatu kartuskiego’’. To, jak podkreślił dh Edmund Kwidziński prezes Powiatowego Związku OSP RP. wspólna inicjatywa Komendy Powiatowej PSP i strażaków-ochotników z powiatu.

Znicze te zostały zapalone na grobach druhów szczególnie zasłużonych dla poszczególnych jednostek.

– W Powiatowym Związku OSP mamy ponad 150 prezesów, naczelników. To właśnie dla tych druhów, którzy odeszli, a byli szczególnie zasłużeni dla OSP należy postawić te znicze, aby pokazać, że pamięć o nich jest żywa – wyjaśniał cel działania dh E. Kwidziński

Zachęcał druhów, aby jeżeli to możliwe, takie znicze zapalili również na grobach innych strażaków – ochotników ze swoich jednostek.

Msza w intencji strażaków

Dziś w parafii kolegiackiej, po mszy świętej o godz. 16 wyruszy procesja żałobna na dolny cmentarz. Weźmie w niej udział orkiestra z OSP Kartuzy. Zaraz po procesji odbędzie się msza święta w intencji zmarłych strażaków zawodowych, członków OSP Kartuzy, członków orkiestry strażackiej, emerytów i rencistów braci strażackiej.

D. Tryzna  

Komentarze