Gmina Nowa Karczma Wokół nas

Gmina Nowa Karczma. LGD Stolem dba o dziedzictwo lokalne. Sukces I Warsztatów Kulinarnych

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stolem w Lipuszu zorganizowała imprezę kulinarną pn. „Warsztaty promujące i kultywujące dziedzictwo lokalne obszaru LGD Stolem”. Tematem warsztatów było kultywowanie kulinarnego dziedzictwa lokalnego.

Pierwsze tego typu warsztaty odbyły się w miniony weekend w sali Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Nowej Karczmie. Zgodnie z zamierzeniem LGD Stolem, przeznaczone były dla wszystkich mieszkańców obszaru LGD Stolem, do którego należą: gmina Lipusz, gmina Dziemiany, gmina Nowa Karczma, gmina Karsin oraz gmina wiejska Kościerzyna. Impreza w szczególności przeznaczona była dla osób z grup defaworyzowanych, osób powyżej 60. roku życia, dla dzieci i młodzieży uczącej się.

Sukces w Nowej Karczmie      

Pierwsze warsztaty które odbyły się w Nowej Karczmie poprowadziła mieszkanka gminy Nowa Karczma Monika Muchowska, legitymująca się tytułem mistrza kuchni. 

Wspólnie z uczestnikami warsztatów przygotowała: zupę krem z kiszonej kapusty z kruszonką z boczku, smażone wątróbki z konfiturą z czerwonej cebuli i jabłkiem, smalec z białej fasoli z suszoną śliwką, drożdżową bułeczką i ogórkiem kiszonym. Ponadto carpaccio z piersi kaczki z piernikową kruszonką, musem jabłkowym i karmelizowaną gruszką, smażony filet z sandacza z plackami z kiszonej kapusty i karmelizowaną brukselką oraz ciasto marchewkowe z serkiem philadelphia. Jak podkreślają uczestnicy warsztatów impreza była nader udana a kolejne warsztaty odbędą się już w dniach 5-6.11.2021

BM

Monika Muchowska (pierwsza z prawej) podczas udzielania instruktażu
Uczestniczki warsztatów podczas przygotowywania potrawy
W warsztatach udział wzięła sołtys Nowej Karczmy Krystyna Mach z wnuczką.

Komentarze