Gmina Szemud Inwestycje Samorząd Wokół nas

Wejherowo. Apel samorządowców z Kaszub do premiera RP. Wzywają do dialogu w związku z wyzwaniem jakim jest budowa elektrowni jądrowej

Przedwczoraj w Wejherowie na konferencji prasowej burmistrzowie i wójtowie z powiatu wejherowskiego, lęborskiego i puckiego poinformowali o przekazaniu premierowi M. Morawieckiemu memorandum w sprawie rządowego programu dla tych powiatów w związku z planowaną budową elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zaapelowali również o dialog w zakresie przygotowania procesu inwestycyjnego.

Memorandum to zostało podpisane przez samorząd województwa pomorskiego, trzy powiaty oraz 22 gminy.

– Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce będzie ogromnym wyzwaniem infrastrukturalnym, logistycznym, a także społecznym. To nie jest sama budowa obiektów energetycznych, ale także infrastruktury towarzyszącej, która w znaczący sposób zmieni gospodarkę przestrzenną naszego województwa, będzie głęboko ingerować w stan środowiska naturalnego, ale czekają nas także poważne zmiany społeczne – czytamy m.in. w nim.

Samorządowcy uważają, że trwający od kilkunastu lat i planowany na kolejne minimum 12 lat proces przygotowań i budowy elektrowni jądrowej stanowi ogromne wyzwanie dla gmin, powiatów i całego województwa. Twierdzą, że konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy dotychczasową atrakcyjnością osiedleńczą czy turystyczną a przekształceniami związanymi z budową i eksploatacją siłowni.

– W celu zniwelowania negatywnych konsekwencji wynikających z trwających działań, jak również z opóźnień należy przyjąć Strategiczny Program Rządowy, który byłby komplementarny do planowanego przez rząd programu wsparcia finansowego tylko dla inwestycji infrastrukturalnych planowanych wprost na potrzeby elektrowni jądrowej – podkreślają.

Wzywają do odbudowy połączenia kolejowego Lębork-Kartuzy

Działania, o których mowa w memorandum podzielono na pięć działów. Są to: dostępność drogowa, rozwój gospodarczy, edukacja i rozwój zasobów ludzkich, warunki życia i atrakcyjność osiedleńcza oraz infrastruktura elektroenergetyczna. Część dotycząca infrastruktury transportowej szczegółowo opisuje sieć drogową regionu i wskazuje, które trasy powinny zostać zmodernizowane lub wręcz wybudowane od podstaw. Wskazane są również niezbędne inwestycje w sieć kolejową. Wśród nich samorządowcy wymieniają przebudowę linii kolejowej nr 229 wraz z doposażeniem i przebudową przejazdów kolejowych na wszystkich kategoriach dróg na odcinku Kartuzy – Sierakowice – Lębork – Łeba – Nabrzeże Usteckie w Porcie Morskim Łeba wraz z elektryfikacją, jako dojazd do elektrowni jądrowej z pominięciem Trójmiasta oraz służącej transportowi pracowników budowy elektrowni ze środkowej części województwa.

Apel samorządowców z kaszubskich gmin

Podczas konferencji wójtowie i burmistrzowie wymienili czego oczekują od rządu w ramach tej budowy. Operowali przy tym przykładami inwestycji dla mieszkańców, które powstały w latach 70. zaczęto budować elektrownię w Żarnowcu. Padły przykłady szpitali w Redzie i… Kościerzynie.

– Dużym inwestycjom na przykład zbrojeniówce towarzyszy offset. Przy budowie elektrowni jądrowej, którą zresztą wszyscy wspieramy powinno być również coś podobnego. Apelujemy, abyśmy mogli skorzystać z takich środków i przeznaczyć je na potrzeby mieszkańców. Chcemy też, aby o sprawach tej potężnej inwestycji rozmawiano z nami, a nie żebyśmy się dowiadywali o nich z mediów – mówił m.in. Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud.  

– Chcielibyśmy zwrócić uwagę polskiemu rządowi, że w tej sprawie samorządy są gotowe do dialogu. Chcielibyśmy, żeby ten dialog miał charakter partnerski. Żebyśmy mogli dyskutować o najważniejszych sprawach, które dotyczą tej części województwa pomorskiego – podkreślał marszałek Mieczysław Struk.

D. Tryzna

Komentarze