Gmina Sierakowice Szkolnictwo

Sierakowice. W PZS podsumowano projekt ze środków z UE

Prezentacja szkoły połączona z konkursami

6 listopada w Powiatowym Zespole Szkół w Sierakowicach podsumowano projekt „Staż na start” realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie Dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. W jego ramach 20 uczniów uczestniczyło w miesięcznym stażu zagranicznym. Wydarzenie wykorzystano dla jeszcze lepszej prezentacji szkoły.

Partnerem projektu „Staż na start”, była organizacja KOPERNIKUS przyjmująca uczniów w Republice Czeskiej w ramach programu ERASMUS+. Pojechało tam dwudziestu uczniów z miejscowej szkoły kształcących się w zawodach: technik rachunkowości, technik agrobiznesu oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Celem 4-tygodniowego stażu było zdobycie nowych umiejętności zawodowych oraz potwierdzenie ich certyfikatami.

W czwartek, podczas oficjalnego podsumowania projektu, podziękowano jego organizatorom i opiekunom młodzieży. Dyrektor PZS wręczył im dokumenty poświadczające uzyskane umiejętności.

Oryginalna prezentacja szkoły

Na uroczystość tą zaproszono również uczniów ze szkół podstawowych z Łyśniewa, Tuchlina, Gowidlina, Kamienicy Królewskiej oraz SP1 w Sierakowicach. Uczestnicy stażu zagranicznego przygotowali dla swoich młodszych kolegów zabawę w formie escape room. Musieli oni zmierzyć się z zadaniami nawiązującymi do tematyki ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii.

Był jeszcze wykład Agnieszki Kazimierczak i Mileny Gronalewskiej-Wolter, na temat zdrowego żywienia. Następnie Ewa Lejk – doradca zawodowy, przedstawiła prezentację na temat naszej szkoły, pokazując kierunki kształcenia oraz możliwości edukacyjne.

Dołożyli dwa tematyczne konkursy

W ramach wydarzenia odbył się konkurs rolniczo – ekonomiczny „Nowoczesne rolnictwo – ekonomia w praktyce”. Udział w nim wzięły drużyny z ZSZiO w Żukowie, PZS w Sierakowicach oraz PZS w Przodkowie.

Tego dnia odbyła się również I edycja konkursu gastronomicznego „Kuchnia bez granic”, w której udział wzięli uczniowie z pięciu szkół z województwa pomorskiego. W kulinarnych zmaganiach uczestniczyli przedstawiciele Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie, Powiatowego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie, Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Kościerzynie, Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Przodkowie.

Nad. /opr.red.

Komentarze