Miasto Kościerzyna Szkolnictwo Wokół nas

Bochnia. Konkurs Skills Poland 2023. Nauczyciel z „Budowlanki” na drugim miejscu w kraju

Oskar Krapkowski, nauczyciel kościerskiej „Budowlanki” stał się zdobywcą drugiego miejsca w finale krajowym Skills Poland 2023 w branży chłodnictwo i klimatyzacja. To tym większe wyróżnienie, bo są to największe tego rodzaju zawody.

WorldSkills Poland to inicjatywa zachęcająca do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills. To konkursy, w których rywalizuje 31 państw z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić do promowania najnowszych rozwiązań w kształceniu i szkoleniu zawodowym.

Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstwa edukacyjno-rynkowego.

Kościerzak w gronie laureatów

W końcu marca w Bochni odbyły się finały Skills Poland, będące eliminacjami poprzedzającymi zawody EuroSkills 2023, w których starli się w finale ogólnopolskim najlepsi specjaliści z branży chłodnictwa i klimatyzacji. Wyłonieni w kwalifikacjach ogólnopolskich zawodnicy musieli zmierzyć się z następującymi zadaniami: zamontować poprawnie klimatyzator zgodnie ze schematem oraz usunąć celowo wprowadzone usterki w gotowym modelu układu chłodniczego.

Reprezentant kościerskiej „Budowlanki” Oskar Krapkowski – nauczyciel zajęć praktycznych, zajął w finale drugie miejsce. Jednocześnie trafił na listę rezerwowego zawodnika kadry na największe w Europie zawody umiejętności branżowych EuroSkills Gdańsk 2023. Zwycięzcą zawodów, który wygrał niewielką przewagą punktową okazał się Krzysztof Żurek z Bochni. 

Drugi reprezentant „Budowlanki” Kamil Stencel, uczeń klasy IV aCE pomimo dobrego wyniku w kwalifikacjach, niestety nie dostał się do ścisłego grona czwórki finalistów rozgrywki krajowej.

PZS/opr.red

Fot. PZS 2 w Kościerzynie
Fot. PZS 2 w Kościerzynie

Komentarze