Gmina Szemud Wideo Wokół nas

Bojano. Gminny Dzień Seniora edycja 2023. Dużo serca od „gminnej rodziny” dla społeczności seniorów

W ubiegłą niedzielę w hali sportowej w Bojanie ponad 800 seniorów gminy Szemud obchodziło swoje święto. Dzięki zaangażowaniu wielu środowisk gminy uroczystość miała bardzo bogaty program, który pokazywał jakim szacunkiem w tej gminie otoczeni są najstarsi mieszkańcy.

Seniorów z całej gminy na tę uroczystość przywieźli najbliżsi i tylko dzięki zaangażowaniu strażaków z Kielna znaleźli oni miejsce do zaparkowania. Już od progu hali seniorami zajęli się wolontariusze – uczniowie miejscowej szkoły. Wspólnie z paniami z KGW Szemud i Głazica zatroszczyli się, aby bohaterom dnia niczego na stołach nie zabrakło. Całą uroczystość z wdziękiem i profesjonalizmem poprowadziła Aleksandra Perz, przewodnicząca Rady Gminy Szemud. Zebranych ponad 800 seniorów powitał wójt gminy Ryszard Kalkowski.

Podziękowali seniorom muzyką i występami

Najpierw członkowie orkiestry dętej gminy Szemud pod batutą Wojciecha Kubika, która ukończyła ćwierć wieku, podziękowali gminnym seniorom koncertem różnych melodii. Na koniec zabrzmiało „100 lat”. Najmłodsi mieszkańcy podziękowali swoim babciom i dziadkom, a nawet pradziadkom przygotowanymi specjalnie piosenkami. Najpierw wystąpiły przedszkolaki z „Promyczka”, a później „Tygryski” z przedszkola im. Jana Pawła II w Bojanie. Był to tylko wstęp do wspólnego śpiewania piosenek biesiadnych przy akompaniamencie akordeonu Sylwestra Wentke. Nutę podawali wójt i przewodnicząca RG. Szerokim echem po hali niosła się znana, kaszubska melodia ze specjalnym tekstem o gminie Szemud. Jej prapremiera, jak podkreślał włodarz gminy, wykonana została podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie.

Przez cały czas programu wśród seniorów „pracowała” Iwona Piastowska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud, zachęcając do uczestnictwa w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który wkrótce ruszy w gminie. Do dyspozycji seniorów była również sekretarz gminy Barbara Rzeszewicz z pracownikami urzędu.

Życzenia ze sceny i te przy stołach

– Nic lepszego nie ma. Nic tak dziś nie cieszy nas jak frekwencja. Radujemy się, że jest Was tu tak dużo – podkreślali ze sceny przedstawiciele szemudzkiego samorządu.

I w tej radości przetoczyła się przez całą halę radosna pieśń „Życzymy, życzymy…”.

Oficjalne życzenia najstarszym mieszkańcom złożył włodarz gminy i ks. dziekan Piotr Gruba. Wójt na tym nie poprzestał i ruszył z życzeniami i tabaką pomiędzy stoły. Wcześniej zdążył powiedzieć, że tradycją szemudzkich dni seniora, a tegoroczna edycja jest już ósmą, jest częstowanie tabaką.

– Jaka gmina, taka tabaka. A tabakę mamy w Szemudzie dobrą – podkreślał.

Tradycyjnym elementem uroczystości jest też wybór najstarszych osób spośród biesiadników. Zostali nimi: 96-letnia Gertruda Ulenberg i 92-letni pan Feliks z Dobrzewina. Nie obyło się bez rozmów z nimi i wspominek pełnych humoru. Dwa duże bukiety powędrowały do jubilatów i otrzymali oni przywilej pokrojenia okolicznościowego tortu.

Spotkanie seniorów kończył koncert Andrzeja Rybińskiego. Na opuszczających halę w wyśmienitych humorach czekały jeszcze paczki, których rozdaniem zajęli się pracownicy GOPS z Justyną Bieszk na czele.

D. Tryzna

Komentarze