Gmina Chmielno Kultura

Borzestowo. Marcowe spotkanie Remusowego Kręgu. O działalności Gminnego Ośrodka Kultury z jego dyrektor Edytą Klasą

Marcowe spotkanie Zrzeszeńców z Borzestowa z racji daty pełne było nawiązań do święta kobiet. Dopełnieniem była prelekcja Edyty Klasy, liderki chmieleńskiego ośrodka kultury, organizatorki różnorodnych działań służących promocji regionalizmu, Chmielna i całej gminy.

8 marca uczestników spotkania było wyjątkowo dużo za sprawą wizyty dra Dariusza Majkowskiego i jego studentów. Wśród gości był też Stanisław Klimowicz, przewodniczący rady gminy. Zanim oficjalnie otwarto spotkanie, wszystkie obecne panie z racji święta kobiet zostały obdarowane tradycyjnym tulipanem.

Akcenty wielkopostne

Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia uczestnikom spotkania miały miejsce elementy zwyczajowo już towarzyszące wydarzeniu. Przy czytaniu Przygód Remusa pomocny okazał się dr D. Majkowski. Z racji czasu przed Wielkanocą, podczas spotkania pojawiły się też akcenty wielkopostne.

Dziesięć lat dyrektorowania

Gościem marcowego spotkania Remusowego Kręgu była Edyta Klasa, dyrektor chmieleńskiego ośrodka kultury. Jak zaznaczyła, to jej dziesiątym sezon na tym stanowisku. Zaczynała 1 marca 2015 roku, kiedy do zarządzania tą placówką kultury została wybrana z konkursu przez ówczesnego wójta Jerzego Grzegorzewskiego.

– Chmielno za sprawą wydarzeń, które od lat mają tu miejsce, jest bogate w kulturę kaszubską. Moją ambicją jest tego nie popsuć, a więcej, podtrzymywać i rozwijać. Chciałabym opowiedzieć co dzieje się w gminie za sprawą naszego ośrodka kultury – zaczęła swoje wystąpienie.

Podzieliła się z obecnymi wspomnieniami z pierwszych miesięcy swojej działalności, kiedy to wielu mieszkańców zarzucało jej, że w GOK-u nic się nie dzieje, a z drugiej strony placówka starała się jak mogła, aby swoją ofertą zainteresować mieszkańców. Jak zaznaczyła, to wszystko się rozmijało.

Dziś jest inaczej. Na co dzień w ośrodku pracuje choćby trzech instruktorów, a 42 dzieci uczęszcza na różne zajęcia. Chmielno i gmina są znane z nowych wydarzeń, zainicjowanych przez E. Klasę. To choćby Festiwal Truskawki Kaszubskiej, Spartakiada KGW, Konkurs Babek Wielkanocnych, czy regaty. GOK nie tylko organizuje wydarzenia, ale też inspiruje, zachęca dzieci, młodzież oraz dorosłych do aktywności. Przy pomocy E. Klasy w gminie powstały nowe KGW. Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych z różnych programów i źródeł pielęgnuje się różne formy regionalizmu. Od podtrzymania tradycji budowy instrumentów ludowych, poprzez działania podtrzymujące pamięć o twórczości lokalnych pasjonatów rękodzielnictwa.

Wszystko to przyczynia się do tego, że Chmielno jest jeszcze bardziej rozpoznawalne w regionie i coraz lepiej identyfikuje się z nowocześnie pojmowanym regionalizmem.

Organizator Brunon Cirocki zaprasza na najbliższe spotkanie Remusowego Kręgu w piątek 12 kwietnia z Romanem Dreżdżonem.

D. Tryzna

Komentarze