Gmina Chmielno Wokół nas

Borzestowo. Spotkanie Remusowego Kręgu. Gościem specjalnym ks. dr Krzysztof Koch

12 listopada swoje spotkanie mieli Zrzeszeńcy działający w Remusowym Kręgu. Zgodnie z tradycją gościem specjalnym był proboszcz parafii pw. św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej ks. dr K. Koch.  Opowiedział o Słudze Bożym ks. bp Konstantynie Dominiku, którego postać był tematem jego pracy doktorskiej.

Spotkanie tradycyjnie otworzył twórca Remusowego Kręgu radnym Brunon Cirocki. Z racji tego, że odbywało się ono dzień po Święcie Niepodległości, przytoczył garść wspomnień o Franciszku Kręckim, pochodzącym z Borzestowa, zasłużonym dla regionu działaczu.

– To nasz kaszubski bohater. Przyczynił się powrotu Kaszub do Polski. Tak więc to taki nasz lokalny ojciec niepodległości – mówił B. Cirocki

Delegacja uczestników spotkania udała się pod obelisk poświęcony pamięci F. Kręckiego, aby zapalić znicze i oddać hołd.

O aktywności Zrzeszeńców

Przedstawione sprawozdanie z czasu między spotkaniowego pokazywało wiele wydarzeń, w których uczestniczyli członkowie Kręgu. Niektóre z nich są godne odnotowania np. 25 października w Kamienicy Szlacheckiej odbyły się wybory w tamtejszym Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Nowym prezesem została Katarzyna Butowska, członkini Kręgu. Mówiono również o wynikach tegorocznego Dyktanda Kaszubskiego. Od wielu lat uczestniczą w nim wierni członkowie Kręgu Teresa i Henryk Klas z Sierakowic. Okazało się, że wśród uczestników spotkania był też uczeń miejscowej szkoły Oskar Recław, który został laureatem w kategorii szkół podstawowych.

Wystąpienie ks. dr K. Kocha

Wśród uczestników listopadowego spotkania był tradycyjnie wójt Chmielna Michał Melibruda i dyrektor miejscowej szkoły Marta Grzenia. W spotkaniu uczestniczył również prezes Kartuskiego partu ZKP Kazimierz Formela. Kiedy Krąg był już w komplecie, miały miejsce trzy tradycyjne jego elementy: odśpiewanie hymnu, wspólne zdjęcie i odczytanie fragmentu ,,Życia i przygód Remusa’’. Dopiero wtedy przyszedł czas na prelekcję głównego gościa. Przedstawił on drogę jaką przebył pisząc swoją pracę doktorską dotyczącą Sługi Bożego ks. bp. Konstantyna Dominika. Wśród pytań, które pojawiły się po prelekcji było jedno główne – co dalej z procesem beatyfikacji? Stanęło na tym, że w tej intencji potrzeba jeszcze wiele modlitw.

D. Tryzna

Komentarze