Samorząd Wokół nas

Region. Dobra wiadomość dla samorządowców. Wydłużono termin składania wniosków do ,,Polskiego Ładu’’

Jak poinformował wczoraj wojewoda pomorski decyzją rządu o dwa tygodnie został wydłużony termin składania wniosków do drugiego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych ,,Polski Ład’’.

Jak poinformowała strona rządowa powodem wydłużenia naboru jest duże zainteresowanie. Nieoficjalnie zaś mówi się, że powodem wydłużenia są tarcia pomiędzy parlamentarzystami co do kwot przeznaczonych dla dużych miast i dla gmin.

Przypominamy, że w drugiej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych ,,Polski Ład’’ jest nabór podstawowy i nabór dla tzw. gmin ,,popegeerowskich’’. W naborze podstawowym samorząd może złożyć trzy wnioski. Wniosek o najniższym limicie wartości dofinansowania, nie może przekroczyć 5 mln zł i jest obligatoryjny. Wartość kolejnego nie może przekroczyć 30 mln zł. Natomiast wartość dofinansowania trzeciego wniosku nie może przekroczyć 65 mln zł. Wielkość dofinansowanie będzie uzależniona od rodzaju projektu. Najwyższe dofinansowanie, sięgające nawet do 95 proc. mogą zyskać zadania związane z budową lub modernizacją infrastruktury drogowej. Najniższe dofinansowanie – do 80 proc. będzie przysługiwać zadaniom związanym z oświatą.

Nabór dla gmin ,,popegeerowskich’’

W trzeciej edycji naboru wniosków o bezzwrotne dofinansowanie inwestycji mogą ubiegać się gminy, na których obszarze funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Wartość dofinansowania, o które można wnioskować w tej edycji wynosi maksymalnie do 98 proc. wartości inwestycji. Gminy mogą złożyć maksymalnie dwa wnioski o dofinansowanie, w tym jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł oraz drugi nieprzekraczający 5 mln zł.

Termin składania wniosków do naboru podstawowego i dla gmin „popegeerowskich” potrwa do 28 lutego.

D. Tryzna

Komentarze