Gmina Karsin Gmina Kartuzy Gmina Sierakowice Gmina Somonino Samorząd Sport Wokół nas

Brodnica Górna. III Regaty o Puchar Marszałka Pomorskiego. Promocja sportów wodnych wśród dzieci

W piątek, 7 czerwca, na jeziorze Brodno przy Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu Złota Góra w Brodnicy Górnej odbyły się III Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. W wydarzeniu wzięło udział około 170 uczniów z 14 pomorskich gmin. Rywalizowali  również samorządowcy.

Startujący w regatach młodzi żeglarze pochodzili z: Gdańska, Cedrów Wielkich, Czerska, Czarnej Dąbrówki, Karsina, Kobylnicy, Kosakowa, Kościerzyny, Malborka, Pruszcza Gdańskiego, Sierakowic, Władysławowa i Żukowa. Wśród samorządowców w szranki stanęli reprezentanci takich gmin jak: Cedry Wielkie, Czersk, Czarna Dąbrówka, Kartuzy Kosakowo, Kościerzyna, Malbork, Sierakowice Władysławowo, Żukowo.

 Każda załoga składała się z pięciu osób, płynących na łodziach zakupionych przez samorząd województwa pomorskiego w ramach projektu „100 łodzi na 100-lecie zaślubin Polski z morzem”. Zmagania odbyły się w trzech kategoriach: młodzież początkująca, młodzież zaawansowana oraz oficjalne reprezentacje pomorskich samorządów. W każdej kategorii rozegrano dwa biegi.

Sierakowice najlepsze w trzech kategoriach

W grupie początkującej pierwsze miejsce zajęła gmina Sierakowice. Druga lokata przypadła gminie Cedry Wielkie, zaś trzecie miejsce zdobyła gmina Karsin. Natomiast w grupie zaawansowanej najlepszy wynik i pierwsze miejsce uzyskała gmina Sierakowice. Drugą lokatę zdobyła gmina Cedry Wielkie, a trzecia przypadła gminie Kobylnica. Laureaci otrzymali dyplomy, pamiątkowe medale i nagrody rzeczowe. Z kolei wśród samorządowców najlepsi okazali się reprezentanci gminy Sierakowice. Drugie miejsce przypadło gminie Czersk, zaś trzecie zajęli przedstawiciele Kosakowa.

Festyn i edukacja morska

Regatom towarzyszył festyn edukacyjny dotyczący żeglarstwa i edukacji morskiej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z budową łodzi, pracami bosmańskimi, nawigacją i meteorologią. Zorganizowano także prezentacje dotyczące bezpieczeństwa na wodzie, podstaw ratownictwa oraz zdrowego stylu życia i ekologii.

 Uczniowie mogli zdobywać punkty za udział w różnych aktywnościach. Jedną z nich były ścieżki edukacyjne. Były dwie trasy zielona i niebieska. Na trasie zielonej zwyciężyli uczniowie ze SP w Kończewie. Drugie miejsce zajęły dzieci ze szkoły  w Potęgowie, zaś trzecie ze SP w Somoninie. Natomiast na trasie niebieskiej wygrali uczniowie z Łupawy, drugie zajęły dzieci ze SP nr 1 w Sierakowicach, a trzecie ze szkoły w Pomlewie.

W ramach festynu odbył się również koncert szantowy oraz gry i zabawy, w tym wielkoformatowa gra planszowa Spy Guy Pomorskie, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Całość przyciągnęła około 600 uczniów.

Historia regat

I Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego odbyły się w 2022 r. we Wdzydzach. Zwyciężyły drużyny z Kobylnicy i Cedrów Wielkich oraz samorządowcy z gminy Sierakowice. W 2023 r. w II Regatach o Puchar Marszałka zwyciężyły ponownie drużyny z Kobylnicy i Cedrów Wielkich, a wśród samorządowców triumfowali reprezentanci gminy Kosakowo.

UMWP/opr.D.T.

Komentarze