Gmina Sulęczyno OSP Wokół nas

Sulęczyno/Zdunowice. Obchody Dnia Strażaka. Gminna rodzina strażacka świętowała

W ubiegłą sobotę druhowie z sulęczyńskich jednostek, ich małżonki, przyjaciele OSP i osoby wspierające spotkali się na imprezie z okazji Dnia Strażaka. Na jej rozpoczęcie wysypał się worek odznaczeń, a do druhów trafiło wiele ciepłych słów od zaproszonych gości.

Po południu w sulęczyńskim kościele Świętej Trójcy odbyła się msza w intencji strażaków-ochotników. Obok druhów w pierwszych ławkach zasiedli goście: radni Sejmiku Pomorskiego i przedstawiciele powiatu kartuskiego. We mszy wzięła udział liczna rzesza mieszkańców gminy, podkreślając swój związek z OSP i szacunek dla strażackiej służby. Sulęczyno to jedna ze wsi strażackich, gdzie tradycja bycia druhem przekazywana jest z ojca na syna.

– Wy strażacy-ochotnicy nie potrzebujecie podziękowań, pochwał. Wy swoją służbę macie w sercu. To Wasze powołanie – mówił m.in. w homilii celebrans.

Rodzinne świętowanie

Dalsze świętowanie sulęczyńskich druhów miało miejsce w Chacie Baryła w Zdunowicach. To urocze miejsce wypełniło się strażackimi mundurami i kreacjami małżonek. Przy stołach zasiedli wspólnie jako koledzy nie tylko ze strażackiej służby. Nie zabrakło przyjaciół i sympatyków OSP, którzy od wielu lat wspierają druhów. To było i dla nich święto. Zanim ruszyło ucztowanie miała miejsce część oficjalna. Udekorowanych zostało 25 członków z jednostek w Sulęczynie, Mściszewicach i Kistowie, bo jak podkreślił organizator i prowadzący spotkanie dh Robert Roda, komendant gminny, tym razem udało się wystarać we władzach wojewódzkich wiele odznaczeń. Dekoracji dokonali: dh Andrzej Roda, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP oraz Piotr Fikus, wicestarosta i Andrzej Leyk, członek Zarządu Powiatu Kartuskiego. Choć zajęło to kwadrans, to właśnie wtedy dało się odczuć, że jest się w jednej, wielkiej, strażackiej rodzinie.

Godni wsparcia

Kiedy przyszło do wystąpień, zaproszeni oficjele nie szczędzili swój uznania dla sulęczyńskich druhów.

Wicestarosta P. Fikus podziękował druhom za pomoc jaką udzielają mieszkańcom powiatu kartuskiego. Zauważył, że sprzęt jakim dysponują jest na najwyższym poziomie i słysząc, że są nadal potrzeby zaznaczył, że powiat nadal będzie przychylny prośbom w tym temacie.

– Powiat kartuski pamięta o Waszej gminie, stąd m.in. budowana jest droga relacji Sulęczyno-Lemany, która poprawi bezpieczeństwo w komunikacji. Przy wsparciu starosty Bogdana Łapy, przewodniczącego Rady Powiatu Mieczysława Woźniaka, waszego radnego Andrzeja Potraca i Andrzeja Leyka, członka Zarządu staramy się, aby wsparcie powiatu dla mieszkańców gminy Sulęczyno było jak największe – zapewniał wicestarosta kartuski.

W imieniu przedstawicieli urzędu gminy: sekretarz Doroty Goitowskiej i skarbnika Pawła Trzebiatowskiego wypowiedział się Kazimierz Gliniecki, przewodniczący Rady Gminy.

– Mając taką ekipę strażaków-ochotników samorząd gminy i mieszkańcy mogą spać spokojnie. Stąd samorząd dokłada wszelkich starań, aby wyposażenie jednostek było na najwyższym poziomie, a druhowie przeszkoleni. Koleżanki i koledzy życzę Wam bezpiecznej służby i wszystkiego dobrego. Odznaczonym gratuluję – zakończył dh K. Gliniecki.

Część oficjalną podsumował współorganizator imprezy dh A. Roda.

– Wszystkim odznaczonym serdecznie gratuluję. Chciałabym, aby dalej pracowali tak jak do tej pory. W imieniu Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP życzę druhom tu obecnym wszystkiego najlepszego i żebyście dalej kierowali się dzieją „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.  

D. Tryzna

Odznaczeni druhowie:

Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

-dh Maciej Gawin – OSP Sulęczyno

Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

– dh Arkadiusz Wiczkowski – OSP Mściszewice

– dh Sławomir Bronk – OSP Kistowo

-dh Andrzej Piechowski – OSP Sulęczyno

Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

– dh Michał Klasa – OSP Mściszewice

– dh Wiesław Wichert – OSP Sulęczyno

Brązowa Odznaka „Za Zasługi dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego”

– dh Brunon Klinkosz – OSP Mściszewice

– dh Bartłomiej Fierka – OSP Mściszewice

– dh Grzegorz Kamiński – OSP Mściszewice

– dh Waldemar Lis – OSP Kistowo

– dh Damian Bednarczyk – OSP Kistowo

– dh Kamil Sylka – OSP Sulęczyno

– dh Ryszard Sominka – OSP Sulęczyno

– dh Franciszek Trzebiatowski – OSP Sulęczyno

– dh Radosław Driwa – OSP Sulęczyno

– dh Jarosław Hinca – OSP Sulęczyno

– dh Dariusz Mielewczyk – OSP Sulęczyno

– dh Arkadiusz Stencel – OSP Sulęczyno

– dh Emil Reclaw – OSP Sulęczyno

– dh Adam Mielewczyk – OSP Sulęczyno

– dha Michalina Hering – OSP Sulęczyno

– dha Rozalia Hildebrandt – OSP Sulęczyno

Odznaka „Strażak Wzorowy”

– dh Paweł Zielonka – OSP Sulęczyno

– dh Marcin Gawin – OSP Sulęczyno

– dh Marcin Kreft – OSP Sulęczyno

Komentarze