Miasto Kościerzyna Powiat kościerski Wokół nas

Kościerzyna. Filia Powiślańskiej Szkoły Wyższej rozpoczęła działalność

20 czerwca w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie utworzono Filię Powiślańskiej Szkoły Wyższej. Placówka umożliwi rozwój zawodowy pielęgniarkom, położnym i ratownikom medycznym. Jednocześnie to rozwiązanie da studentom możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych. To wszystko ma przyczynić się do poprawy stanu personelu w kościerskim szpitalu. 

Według danych Izby Pielęgniarek i Położnych, w kraju występuje znaczny deficyt personelu pielęgniarskiego. Najnowsze informacje wskazują, że blisko 70 tys. pielęgniarek i położnych pracuje pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Aktualnie średni wiek pielęgniarki to 53, a położnej 51 lat. Według prognoz na 2030 rok średnia wieku pielęgniarki wyniesie już 60 lat.

Przeciwdziałają tendencjom

Aby przeciwdziałać tym tendencjom, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie nawiązał współpracę z Powiślańską Szkołą Wyższą w Kwidzynie, Starostwem Kościerskim oraz Dyrekcją Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie, gdzie powstaną także Akademickie Klasy Patronackie. List intencyjny w tej sprawie podpisano w grudniu 2020 roku.

Otwarcia placówki dokonano 20 czerwca. W wydarzeniu wzięła udział m.in. Agnieszka Kapała-Sokalska, Marszałkini Województwa Pomorskiego, dr Katarzyna Strzała -Osuch prof. PSW, Prorektor ds. rozwoju i pracy PSW i Alicja Żurawska, Starosta Powiatu Kościerskiego.

Obecnie nowa Filia Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kościerzynie uzyskała oficjalną akredytację umożliwiającą rozpoczęcie działalności edukacyjnej na kierunku pielęgniarstwo w ramach studiów I i II stopnia. W kolejnym roku planowane jest rozszerzenie działalności uczelni i ubieganie się o pozwolenie na kształcenie ratowników medycznych. Studenci będą odbywali praktyki w Oddziałach Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie pod okiem doświadczonej kadry.

Widzimy, że w naszym województwie zainteresowanie studiowaniem pielęgniarstwa jest znaczne. To bardzo dobry prognostyk. Uważam, że jest duża szansa, że tak samo będzie w kościerskiej filii Powiślańskiej Szkoły Wyższej. Na pewno będziemy szeroko promować fakt powstania możliwości kształcenia się w tym zakresie w kolejnym miejscu na Pomorzu – powiedziała A. Kapała-Sokalska, Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.

– Powstanie Filii Powiślańskiej Szkoły Wyższej umożliwi kształcenie przyszłych pielęgniarek, co mam nadzieję pozwoli nam znacznie łatwiej pozyskiwać je później do pracy. Dziś następuje oficjalne otwarcie Filii, a do dyspozycji studentów będą trzy pracownie umiejętności pielęgniarskich. […] Budując markę dobrego i przyjaznego pacjentom szpitala – a to robię – staram się jednocześnie pokazać, że warto tu pracować, że warunki pracy są u nas bardzo dobre, atmosfera przyjazna i że po prostu szpital w Kościerzynie to pozytywne miejsce – powiedziała Marzena Mrozek, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Nad/opr.red

Komentarze