Gmina Stężyca Gmina Żukowo Kultura Wokół nas

Region. XII Marsz z Flagą. Oddali hołd Antoniemu Abrahamowi i Karolowi Kreffcie

Antoni Abraham przyświecał tegorocznemu marszowi, inicjatywie nauczycieli języka kaszubskiego, tworzących stowarzyszenie „Remùsowi Drëszë”. Jako że przebiegał on Jarem Raduni i kończył się w Żukowie zrodził się pomysł, aby przy okazji uczcić postać znanego Kaszuby Karola Kreffty.

Inicjatywa Marszu z Flagą to bardzo dobry pomysł Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë”. Zaplanowano, że tegoroczna jego edycja powiedzie urokliwym Jarem Raduni, od wsi Babi Dół przez Rutki do Żukowa. Przygotowania ruszyły dużo wcześniej. Klekę o wydarzeniu niosła m.in. Wanda Lew-Kiedrowska na spotkaniu Remusowego Kręgu w Borzestowie. Ostatecznie do marszu przystąpiło ponad 130 uczniów ze szkół gminy Stężyca z opiekunami, nauczycielami języka kaszubskiego.

Miejsce zakończenia marszu zainspirowało działaczy ZKP Banino Elżbietę i Eugeniusza Pryczkowskich, aby uhonorować wybitnego działacza regionalisty Karola Kreffty, który spoczywa na cmentarzu żukowskim. Stąd w rajdzie wzięli udział również uczniowie szkoły w Tuchomiu i SP nr 2 z Żukowa oraz ich rodzice i dziadkowie. Wśród uczestników marszu był również Jan Wyrowiński, prezes Zarządu Głównego ZKP. Podsumowaniem marszu była część artystyczna, podczas której sylwetkę K. Kreffty przybliżyli uczniowie języka kaszubskiego z żukowskich szkół. Jej uczestnikami były m.in. poczty sztandarowe Zarządu Głównego ZKP i partów z Żukowa, Banina i Kolbud.

Nad.(ep)/opr.red

Komentarze