Gmina Chmielno Wokół nas

Chmielno. Kolejna ciekawa inicjatywa chmieleńskiego GOKSiR-u. Pracują nad Szlakiem Truskawek Kaszubskich

W ubiegły piątek w Chmielnie odbyło się ciekawe i inspirujące spotkanie związane z projektem pn. Szlak Truskawek Kaszubskich. W jego ramach powstać ma unikatowa oferta turystyczna z szerokim spectrum pomysłów, popularyzujących i przybliżających historię truskawki kaszubskiej i jej wpływ na aktualną ofertę turystyczną regionu.

Centrum tego projektu jest najbardziej „truskawkowa” gmina w regionie, czyli Chmielno. Jego pomysłodawczynią jest nietuzinkowa protagonistka i krzewicielka podobnych inicjatyw – Edyta Klasa, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Zrodził się on już jakiś czas temu. To dlatego dwa lata temu delegacja z Chmielna odbyła wizytę studyjną w jednej z gmin Południowego Tyrolu i przyglądała się jak funkcjonuje tamtejszy szlak truskawek.

Spotkanie pobudzające pomysły

Jak informuje E. Klasa, realizacja projektu zaczęła się od indywidualnych spotkań, by obecnie przejść do etapu konferencji z chętnymi, którzy są zainteresowani szlakiem. Jedno z takich spotkań odbyło się właśnie w ubiegłym tygodniu. Podczas niego omówiono obecnie istniejące oferty dla turystów związane z kaszubską truskawką i możliwości ich udoskonalenia. W ramach prezentacji przedstawione zostały moodboardy, czyli obrazkowe plansze na potrzeby wizualizacji nowych pomysłów i możliwości ich implementacji. Dokonał tego Rafał Baranowski reprezentujący Studio Balticum, które jest zaangażowane w projekt szlaku.

Czy będą pierwsi w regionie?

Projekt pierwszego w regionie szlaku tematycznego, dotyczy tzw. historycznego zagłębia truskawki kaszubskiej, czyli pogranicza gmin Chmielno, Stężyca, Sierakowice z Wygodą Łączyńską w centrum. To tu powstała pierwsza plantacja truskawki, rozpropagowana później na całe Kaszuby przez ks. Anastazego Sadowskiego. Produkt turystyczny jakim jest Szlak Truskawek Kaszubskich opierać się ma właśnie m.in. na tym filarze historycznym.

Rolnicy kolejnym filarem koncepcji

Co najmniej połowa podmiotów które biorą udział w pracach nad szlakiem, to osoby prowadzące gospodarstwa rolne. W ramach projektu wspólnie szukają atrakcyjnych miejsc i pomysłów, które będą wzbogacać jego ofertę. Chodzi o ciekawe zagrody agroturystyczne, ale także unikatowe gospodarstwa, takie jak gospodarstwo artystki ludowej Ireny Brzeskiej, tworzącej teatr. Jak było do przewidzenia, taki projekt nie mógł odbyć się bez Kół Gospodyń Wiejskich, które oczywiście zostały zaproszone do uczestnictwa w nim. Udział gospodyń w projekcie, to nie tylko angażowanie się w eventy tematyczne z truskawką w roli głównej, ale także zapoznawanie turystów z szeroką gamą nieznanych gdzie indziej produktów kulinarnych, wytwarzanych przez te koła. A najbardziej inicjatorkom projektu zależy na tym, żeby w tym okresie dwóch miesięcy, kiedy truskawkę sprzedaje się na rynku, każdy turysta który tu się pojawi, wiedział, że znajduje się w królestwie truskawek. I nie chodzi tylko o samą obecność kaszëbskô malëny w sprzedaży, ale także o wyczerpujące informacje, rys historyczny i całokształt wiedzy o tym owocu.

Jak zapewnia E. Klasa, potencjał jaki drzemie w środowisku chmieleńskim i kaszubskim, daje podstawy do tego, że Szlak Truskawek Kaszubskich przewyższy włoski projekt o głowę. Do tematu będziemy powracać.

DT+BM

Komentarze