Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

Dekanat kartuski i kościerski. Boże Ciało 2021. Tradycyjne procesje w większości kaszubskich parafii

Podążając za głosem wiernych, proboszczowie większości parafii w dekanatach kartuskim i kościerskim, w tym roku zdecydowali się na tradycyjne procesje Bożego Ciała. Natomiast w parafiach miejskich procesje odbyły się tak, jak w pandemicznym roku 2020 – tylko wokół kościołów.

Tradycyjna procesja Bożego Ciała w Polsce sięga wieku XIV. Przez te stulecia wytworzył się ich kanon, do którego w ostatnich dziesięcioleciach zaliczyć można takie elementy, jak szeroki udział dzieci pierwszokomunijnych, ,,asysta’’ strażaków – ochotników, czy udział orkiestr.

Dla wiernych Kościoła Katolickiego udział w procesji jest manifestacją wiary. Stąd w procesjach w parafiach wiejskich i małomiasteczkowych można mówić o powszechnym udziale wiernych. Idą całe rodziny. Mają one też swój ,,koloryt’’. Ich trasy ozdobione są choćby chorągiewkami w barwach papieskich, obrazami świętych w oknach domów i mieszkań, czy brzózkami wokół polowych ołtarzy, których gałązki potem zabiera wielu wiernych.  

Më trzimómë z Bògã 

W zdecydowanej większości parafii w dekanatach kartuskim i kościerskim podjęto decyzję o organizacji tradycyjnych procesji – ulicami wsi do czterech ołtarzy. W małych, wiejskich kościołach przy okazji takich mszy, jak Pasterka, Rezurekcja czy Boże Ciało parafianom i tak trudno pomieścić się w kościele, stąd ich udział na zewnątrz. Wczorajsza słoneczna pogoda sprzyjała temu. Tu należy podkreślić inicjatywę w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Stężycy, gdzie mszę przeniesiono do Amfiteatru. Stąd główną leją ruszyła procesja. No ale to Stężyca.

W Borowie procesja przeszła m.in. główną ulicą – DW211. Śpieszący na weekendowy wypoczynek mieszkańcy Trójmiasta musieli trochę poczekać. W organizację tej procesji szczególna rola spoczęła na strażakach – ochotnikach, bo to oni kierowali ruchem i czuwali nad bezpieczeństwem. Tak w ogóle druhowie mają swój mocny udział w większości procesji od m.in. sprawowania honorowej asysty przy Najświętszym Sakramencie, czy jako członkowie orkiestr.

Tak powszechny udział wiernych w procesjach Bożego Ciała może być pierwszym krokiem w ich powrocie do kościoła po izolacji narzuconej pandemią.

W mieście z ostrożnością             

Z ośmiu miejskich parafii naszych powiatów tylko dwie zdecydowały się na procesje ulicami: św. Trójcy w Kościerzynie i pw. Wniebowzięcia NMP w Żukowie. W mieście trudniej sprostać obowiązującym jeszcze nakazom sanitarnym 15m2 na osobę i konieczność zachowania dystansu. Tu też jest więcej mieszkańców, którzy niekoniecznie muszą rozumieć i akceptować potrzebę fizycznego uczestnictwa we mszy czy procesji, która kieruje niejednym wiernym kościoła. Choć z drugiej strony procesje tradycyjne Bożego Ciała przeszły głównymi ulicami Warszawy, czy Gdańska. Oby dalsze luzowanie obostrzeń wyeliminowało te dylematy.

W pozostałych sześciu procesje odbyły się wokół kościołów, podczas których dziękowano za dar Eucharystii, a wśród intencji modlono się m.in. o pokój dla Narodu i Ojczyzny.

D. Tryzna

Komentarze