Gmina Kartuzy Wokół nas

Kartuzy. Trzeci Festyn Kolejowy. ,,Kartuską lokomotywę’’ napędza energia młodych mieszkańców

Tegoroczny Festyn Kolejowy zorganizowany przez miasto i PKM-kę miał promować kartuski bajpas. Tłumy najmłodszych mieszkańców w towarzystwie rodziców korzystały z wielu przygotowanych dla nich atrakcji.

Odkąd Kartuzy przesunęły się bliżej Trójmiasta dzięki PKM-ce, co jakiś czas organizowany jest Festyn Kolejowy. Tegoroczny ma za zadanie promować bajpas kartuski, inwestycję samorządu pomorskiego powiązaną ściśle z PKM-ką. Tą nową trasą będą jeździć pociągi, które zastąpią PKM, gdy na odcinku pomiędzy Borkowem a Gdynią będzie kładziony drugi tor.

Wychodząc naprzeciw potrzebom

Atrakcji tegorocznego festynu organizatorzy przygotowali wiele. Można było przejechać się specjalnym pociągiem po trasie bajpasa i złapać się na okolicznościowego T-shirta. Ale ile osób zmieści się w pociągu? Za to wszyscy, którzy przybyli na festyn mogli korzystać z atrakcji, które stanęły na placu tuż obok dworca.  Oblegane były dmuchańce, stoiska spożywcze, a kartuska maskota – Misio Bruno nie mógł złapać oddechu, tylu miał chętnych do fotografii. Animatorzy robili wszystko, aby porwać dzieci do zabawy i wychodziło im to bardzo dobrze. Wszędzie było słychać śmiech i wesołe okrzyki. Dominowała radość i nie tylko u dzieci. Rodzice też byli zadowoleni, że w końcu coś zaczęło się dziać, że mogli wyjść, spotkać się i cieszyć się swobodą.

Odnowiona lokomotywa – magnesem

Najbardziej maluchów przyciągała odrestaurowana kartuska lokomotywa. Jeszcze niedawno, ,,prawie złom’’ stojący na widoku. Dziś za sprawą wspólnej inicjatywy miasta i miłośników kolejnictwa, piękny okaz maszyn, które kiedyś królowały na szynach. Dzieci mogły zajrzeć w każdy jej zakamarek, wejść do środka, przecisnąć się do przestrzeni załadunkowej itd.

Kartuzy silne koleją

Wśród tych, którzy przyjechali do Kartuz festynowym pociągiem byli przedstawiciele samorządu pomorskiego: wicemarszałek Leszek Bonna i senator Ryszard Świlski, który w poprzedniej kadencji zajmował się m.in. PKM-ką. Razem z nimi kartuscy burmistrzowie Mieczysław Grzegorz Gołuński i Sylwia Biankowska.

Osobą szczególnie związaną z inwestycji kolejowymi na terenie miasta, powiatu i regionu jest nasz senator Stanisław Lamczyk. To on był głównym pomysłodawcą odbudowy połączenia kolejowego Kartuzy – Trójmiasto. To on razem z burmistrzem M. G. Gołuńskim asystował przy narodzinach PKM.

Dziś senator S. Lamczyk jest uważany za osobę najbardziej kompetentną wśród polityków, jeśli chodzi o inwestycje kolejowe. Dzięki jego staraniom wiele kaszubskich miejscowości odzyskało z powrotem kolejowe połączenia. To m.in. za jego sprawą trwają dzisiaj inwestycje, które umocnią kolej w Kartuzach, na Kaszubach i całym Pomorzu.

D. Tryzna

Komentarze